Vedci z kanadskej McMasterovej univerzity, ktorí spolupracujú s partnermi z Kalifornskej univerzity v Los Angeles a Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, vytvorili snímač odolný proti požiaru. Ten dokáže sledovať pohyby hasičov, oceliarov, baníkov a ďalších ľudí pracujúcich mimo zorného poľa vo vysoko rizikových prostrediach. Okrem toho, že snímač odoláva horúčavám, nepotrebuje ani externé napájanie. Má veľkosť batérie do hodiniek a môže sa pripevniť na podrážku topánky či na rukáv plášťa, aby sledoval pohyb nositeľa napríklad v horiacom dome, bani či v inom nebezpečnom prostredí.
Ak sa používateľ prestane pohybovať, senzor upozorní niekoho, kto na situáciu dozerá. Keď je niekto v bezvedomí a nemôžete ho nájsť, mohlo by to byť veľmi užitočné, hovorí profesor strojárstva Ravi Selvaganapathy. Snímač neobsahuje batériu, pretože tie neznášajú extrémne teploty, ale využíva triboelektrický jav, teda získava elektrinu z pohybu v podstate rovnakým spôsobom, ako človek v ponožkách vytvorí statickú elektrinu, keď prechádza po koberci. Snímač dokáže sledovať pohyb aj umiestnenie osoby v horiacej budove, banskej hale či v inom nebezpečnom prostredí, pričom upozorní niekoho vonku, keď sa pohyb zastaví. Kľúčový materiál v senzore je nový uhlíkový aerogélový nanokompozit, ktorý je ohňovzdorný. Výskumníci úspešne testovali nový snímač pri teplotách až do 300 °C.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.