Pozývame všetkých záujemcov o prírodu do SNM – Prírodovedného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave, kde si možno pozrieť najrozsiahlejšie prírodovedné zbierky na Slovensku.
Na prvom poschodí sa nachádza naša najnovšia stála expozícia venovaná antropológii s názvom Človek v čase a priestore. Ide o expozíciu zostavenú podľa najnovších vedeckých poznatkov a s využitím moderných prezentačných postupov a technológií. V úvodnej časti približuje korene vzniku človeka; údaje o vývoji je možné zistiť vďaka kostiam, ktoré dokážu pretrvať milióny rokov. Majú nesmiernu výpovednú hodnotu o vzhľade a spôsobe života minulých populácií. Expozícia prezentuje celkový pohľad na náš druh a odhaľuje niektoré vlastnosti a zaujímavosti, ktoré ho charakterizujú. S tým súvisia ďalšie časti expozície, ktoré prezentujú témy: Kde sú naše korene? Sme iní? Čo môžeme vypátrať? Človek a jeho najbližší príbuzní a predchodcovia, Človek a dedičnosť, Naši nedávni predkovia – aj lovci mamutov, Kameň v rukách človeka a Praveké umenie.
Na druhom poschodí sa prehliadka začína paleontologickou expozíciou Príbeh života na Zemi, kde nájdeme chronologický prehľad vývoja života na Zemi so zreteľom na fosílie z nášho územia. Zaujme aj model tatranského dinosaura a mamuta v životnej veľkosti. Ďalej pokračujeme plynule do expozície Biodiverzita Slovenska, ktorá nás oboznámi s našou prírodou. Uvidíme aj krásne diorámy imitujúce prírodné biotopy. Stretneme vrabca, medveďa i majestátneho zubra. Návštevníkov upúta veľkorysá dioráma poľného biotopu s najťažším letuschopným vtákom sveta – dropom, ktorý sa vyskytuje aj na okraji Bratislavy. Taktiež model obrovskej vyzy v skutočnej veľkosti neunikne oku pozorovateľa. Na druhom poschodí návštevníkov privíta obnovená expozícia Klenoty Zeme. Možno sa tam zoznámiť s množstvom minerálov vrátane drahých kameňov a unikátnych vzoriek rúd jednak z rôznych regiónov Slovenska, jednak zo zahraničných lokalít. Návštevník si môže pozrieť viac ako 1 000 exponátov. Vystavujeme aj meteority, poslov z vesmírnych diaľav, ktorým je venovaná nová projekcia v expozícii.
Výlet do tajov prírody ukončíme na treťom poschodí v expozícii Biodiverzita Zeme s ukážkami cudzokrajných biotopov v diorámach. Pocestujeme od polárnych oblastí až po tropický prales a koralové útesy. Ďalej sa stretneme s rôznymi exotickými živočíchmi a rastlinami, od žirafy až po tropické motýle, uvidíme tiež nádhernú rajku alebo nočného papagája kakapa, ako aj najväčšie semeno sveta pochádzajúce až zo vzdialených Seychel.
Prírodovedné múzeum ponúka návštevníkom tiež prehliadky expozícií s lektorským výkladom, rôzne prednášky, ako aj vzdelávacie programy pre školy. Bližšie informácie nájdete na našej webstránke, kde sú aktuálne informácie o našich akciách a ponuke. Učitelia môžu navštíviť múzeum spolu so žiakmi a študentmi v rámci vyučovania a využiť bohaté zbierky, ako aj lektorský výklad v pedagogickej praxi.
V dňoch 4. až 6. októbra 2024 plánujeme zrealizovať výstavu živých húb. Na výstave budete môcť obdivovať krásu a rozmanitosť čerstvých húb vyskytujúcich sa na území Slovenska. Výstava je spojená s určovaním prinesených druhov húb a s hubárskou poradňou. Na výstave dostane návštevník tiež odborný výklad faktov a zaujímavostí, týkajúcich sa tejto skupiny organizmov.
Dňa 19. septembra 2024 o 15.30 h sa uskutoční prvé stretnutie Astronomického krúžku pre deti od 10 rokov. Prihlasovať sa možno už teraz mailom (katarina.mastenova@snm.sk). Za navštevovanie krúžku sa neplatí.
Astronomické prednášky v rámci Klubu astronómov určené pre širokú verejnosť, na ktoré je vstup voľný, možno navštíviť 27. septembra, 10. a 24. októbra, 14. a 28. novembra a 12. decembra 2024. Prípadné zmeny uverejníme na našej stránke.
V spolupráci so Slovenskou mykologickou spoločnosťou organizujeme v priestoroch múzea každý pondelok až do 11. novembra 2024 od 15.00 do 17.00 h obľúbenú hubársku poradňu, kde vám odborníci pomôžu s určením prinesených húb. Služby poradne sú bezplatné.
Pripravujeme aj rôzne zaujímavé prednášky, ktoré sa uskutočnia v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku konajúceho sa v dňoch 11. až 17. novembra 2024. Bližšie informácie o programe nájdete na našej webstránke.
Každú prvú stredu v mesiaci je vstup do nášho múzea zadarmo.
Jozef Somogyi
SNM – Prírodovedné múzeum