SOLAR Hvezdáreň Senec

Foto SOLAR Hvezdáreň Senec

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec pozýva na pozorovanie Slnka a nočnej oblohy. Hvezdáreň sa nachádza na streche Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským Alberta Molnára Szencziho.
Postavme si hvezdáreň! Tieto slová, ktoré v roku 1979 vyslovil vtedajší riaditeľ školy Mikuláš Végh, viedli k činom a spolupráci mnohých ľudí. Už o tri roky neskôr na strechu školy osadili kupolu. Hvezdáreň však časom schátrala. O jej znovuzrodenie, ktoré sa začalo v roku 2006, sa pričinilo astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec. V roku 2009 v spolupráci s mestom Senec a základnou školou získalo vďaka výzve APVV prostriedky na projekt Hvezdáreň a planetárium Senec.
Odvtedy organizuje aj astronomické prednášky. Pri príležitosti 100. prednášky podalo združenie spolu s objaviteľmi planétky (20664) = 1999 UV4 A. Galádom a J. Tóthom z Astronomického a geofyzikálneho observatória UK v Modre návrh na jej pomenovanie (20664) Senec = 1999 UV4, ktorý Medzinárodná astronomická únia prijala.
V roku 2014 na hvezdárni inštalovali svojpomocne postavený Very Large Senec Telescope. Ide o ďalekohľad optického systému Nasmith-Cassegrain s priemerom primárneho zrkadla 400 mm a ohniskom 7 000 mm, ktorý je hlavným pozorovacím prístrojom hvezdárne a využíva sa na verejné prehliadky oblohy.
Neskôr sa členom združenia podarilo postaviť planetárium. Nafukovacie planetárium s priemerom 5 m je vybavené projekčným systémom rybie oko s rozlíšením 2,16 K s kapacitou 20 osôb alebo 30 detí na predstavenie. Prostredníctvom neho je možné simulovať a detailne predvádzať procesy odohrávajúce sa vo vesmíre, ale aj prehrávať náučné videá v 3D priestore. Združenie tiež vytvára slovenský dabing k zahraničným filmom, ktoré sprístupňuje pre digitálne planetáriá na Slovensku. V roku 2019 získalo od Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV čestné uznanie za mimoriadny prínos k popularizácii astronómie.
Bližšie informácie nájdete na stránke www.solarastronomy.sk.

Na základe podkladov SOLAR Hvezdáreň Senec spracovala R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.