Od ťahania mezopotámskych vojnových vozov až po mletie obilia v stredoveku – somáre niesli na svojich chrbtoch civilizáciu. Podľa molekulárneho archeológa Ludovica Orlanda z Centra antropobiológie a genomiky vo francúzskom Toulouse boli somáre domestikované približne pred 7 000 rokmi vo východnej Afrike – asi 3 000 rokov pred koňmi.
L. Orlando a jeho kolegovia zhromaždili 207 genómov somárov žijúcich v 31 krajinách od Brazílie po Čínu spolu s DNA 31 somárov, ktoré žili pred 4 000 až približne 100 rokmi.
Porovnaním týchto genómov s genómami divých somárov vedci zistili, že pôvod všetkých somárov vedie k jedinej domestikačnej udalosti vo východnej Afrike, možno v Africkom rohu, okolo roku 5000 pred n. l. Odtiaľ sa rozšírili do zvyšku kontinentu a do Európy a Ázie, kde vytvorili geneticky odlišné skupiny na základe regiónu.
Prečo sa ľudia pred tisíckami rokov rozhodli skrotiť divé somáre v Afrike, nie je jasné. Načasovanie ich prvého rozšírenia po východnej Afrike sa však zhoduje s obdobím, keď sa Sahara začala vysušovať a rozširovať. Somáre sú šampiónmi, pokiaľ ide o nosenie vecí, a sú dobré na prechod cez púšte, vysvetľuje L. Orlando. Podľa neho mohli poskytnúť veľmi potrebnú pomoc pri presune tovaru cez čoraz suchší terén v období zväčšovania sa púšte.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP