Spermie býkov plávajú efektívnejšie, keď sú v skupinách. V reprodukčných dráhach takéto správanie zvyšuje šancu, že skupiny spolupracujúcich spermií v snahe oplodniť samičie vajíčko predbehnú tie osamelé, uvádza fyzik Chih-kuan Tung a jeho kolegovia zo Severokarolínskej poľnohospodárskej a technickej univerzity v Greensboro. Výhodou zoskupenia pritom nie je rýchlosť. Samostatne majú spermie tendenciu sledovať zakrivené dráhy – čo je problém, pretože najkratšia vzdialenosť medzi dvoma bodmi je priamka. Keď sa zhromaždia v skupinách po dvoch alebo viacerých, plávajú po priamejších trasách.
Ďalšie výhody zhlukovania neboli jasné, kým vedci nezaviedli do pokusov prúd tekutiny. U ľudí a pri hovädzom dobytku plávajú spermie k vajíčku proti prúdu hlienu, ktorý prúdi cez krčok maternice. Všetky spermie majú prirodzenú tendenciu plávať proti prúdu, lenže rýchlejší jednotlivci sa skôr vydávali inými smermi. To brzdilo ich postup v porovnaní s pomalšími zhlukmi, ktoré boli menej zmietané prúdom.
Podľa Ch. Tunga by sa výsledky mohli vzťahovať aj na ľudské spermie. Jednou z nádejí je, že tento druh poznatkov nám môže pomôcť pri lepšej diagnostike a pochopení neplodnosti u ľudí, dodáva.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP