Artemis je v gréckej mytológii bohyňa lovu, lesa, zrodenia, Mesiaca a ochrankyňa žien a detí. Jej meno ponesie aj nový americký vesmírny program.
Čas letí veľmi rýchlo aj v oblasti výskumu vesmíru a vesmírnych misií s astronautmi na palube vesmírnych lodí. Hoci okolo nás krúži medzinárodná vesmírna stanica, na palube ktorej je neustále prítomná medzinárodná posádka, od posledného pobytu človeka na Mesiaci – bol ním Eugene Cernan, astronaut so slovenským pôvodom – uplynie tento rok v decembri už polstoročie.
Americká vesmírna agentúra NASA pripravuje komplexný program, ktorý v budúcnosti umožní vysielanie ľudí aj do vzdialenejšieho vesmíru, napríklad na Mars. Hlavnými súčasťami vesmírneho programu nazvaného Artemis sú nové nosné rakety a vesmírna loď pre niekoľkočlennú posádku. Modulárny systém nosičov SLS (Space Launch System, doslova systém vypúšťania do vesmíru) budú tvoriť rakety v rôznych konfiguráciách a s rôznou nosnosťou.
Ústredný stupeň SLS má štyri raketové motory RS-25 – pôjde o upravené motory, ktoré ostali nevyužité po vyradení raketoplánov z činnosti. Po bokoch ústredného motora sú upevnené štartovacie rakety. Nosič SLS je jedinou raketou schopnou vyniesť na Mesiac naraz loď Orion s astronautmi aj zásoby. Orion testovali už v roku 2014 a pojme dvoch až šiestich astronautov. Míľnikom pri príprave prvého nepilotovaného vesmírneho letu Artemis 1 bola v polovici marca verejná ukážka komplexu rakety s loďou Orion na špici a spočívala v presune komplexu z montážnej budovy k štartovacej plošine 39B. Výška celej zostavy Artemis 1 je 98,1 m, čo je viac ako je výška Sochy Slobody, hmotnosť zostavy je 2 600 ton. Štartovací ťah všetkých motorov spolu je 39 000 kN.
Štart misie Artemis 1 je naplánovaný na jún tohto roku. Po štarte sa v blízkosti Mesiaca odpojí kabína Orion spolu so servisným modulom. Tento celok obletí niekoľkokrát Mesiac a potom sa vydá na cestu späť na Zem. Do našej atmosféry vletí Orion rýchlosťou 11 km/s, pričom sa povrch kabíny ohreje na teplotu 2 750 °C.
Približne dva roky po misii Artemis 1 sa uskutoční misia Artemis 2, čo už bude pilotovaný let určený na testovanie na obežnej dráhe okolo Zeme. V roku 2025 sa plánuje misia Artemis 3, ktorá počíta s pobytom štyroch astronautov na povrchu Mesiaca. Loď Orion by mala pristáť blízko južného pólu Mesiaca a astronauti by tam mali stráviť šesť dní.
RM, foto NASA/Kim Shiflett