Súmrak tmavej energie

Čas plynie pomalšie v oblastiach s vyššou gravitáciou ako tam, kde je gravitácia slabšia. Rozdiely v jednotlivých oblastiach vesmíru mohli dosiahnuť až miliardy rokov. Podľa novej teórie by tak vesmír nemal jednotný vek 13,8 miliardy rokov, ale rôzne oblasti by mali rôzny vek. Keďže v prázdnotách uplynulo oveľa viac času, došlo tam aj k väčšej kozmologickej expanzii. Keď sa pozeráme na vzdialené objekty cez tieto časové bubliny, môže to vytvárať ilúziu, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje.

Kozmická sieť v umeleckom prevedení
Umelecká predstava kozmickej siete, ilustrácia Volker Springel (Max Planck Institute for Astrophysics) et al.

Vedci z Canterburskej univerzity a Heidelberskej univerzity skúmali pravdepodobnosť tejto teórie pomocou údajov z katalógu 1 535 supernov typu Ia, ktoré svietia predvídateľným jasom, takže zmeny odhaľujú vzdialenosť, rýchlosť a smer ich pohybu. Zistili, že nový model by lepšie zodpovedal pozorovaniam ako teória, podľa ktorej rozpínanie sa vesmíru urýchľuje tmavá energia – neznáma sila pôsobiaca proti gravitácii. Súčasný model pracuje s predpokladom, že vesmír je hladký a všade sa rozpína rovnakou rýchlosťou. V skutočnosti je to sieť pretkaná vláknami galaxií oddelených obrovskými prázdnymi priestormi a nová teória túto hrudkovitosť vesmíru zohľadňuje. Viac hmoty znamená silnejšiu gravitáciu, čo znamená pomalší čas. Tmavá energia je nesprávna identifikácia zmien kinetickej energie rozpínania, ktorá nie je rovnomerná vo vesmíre, v ktorom v skutočnosti žijeme, vysvetľuje fyzik David Wiltshire z Canterburskej univerzity.

Zo stránky ScienceAlert spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.