Malinký novoobjavený šváb Helmablatta louisrothi z čeľade Nocticolidae, ktorého našli vo vietnamskej jaskyni Tan-Phu, je jedným z morfologicky najpodivuhodnejších tvorov, aké kedy ľudia objavili.
Skupina vedcov, ktorých viedli Ľubomír Vidlička a Peter Vršanský z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied, opísala možno najzvláštnejší organizmus vôbec. Ide o žijúci druh švába a vyvracia domnienku o konzervatívnosti švábov, čiže o ich evolučnej nemennosti alebo stabilite. Má polopriehľadné telo s veľkou hlavou, ktoré vyzerá ako postavička zo známeho filmového diela.
Malé telo, veľká hlava
Samček švába Helmablatta louisrothi sa vyznačuje takmer priesvitným telom, v pomere k telu obrovskou hlavou (predstavujúcou tretinu celkovej dĺžky švába) s malými tmavými očami.
Má zakrpatené zadné krídla, krátke brucho a veľmi dobre vyvinutú chrbtovú žľazu s veľkým hákom, dlhé a veľké nohy. Samčie chrbtové žľazy produkujú dusíkaté zlúčeniny, feromóny a afrodiziaká, ktoré priťahujú samičky, ale len žľaza švába Helmablatta louisrothi je vyzbrojená aj tvrdou prilbou na zachytenie samičky. Charakteristické sú tykadlá dlhšie než samotné telo švába. Jeho morfológia je unikátna na mikroštrukturálnej aj makroštrukturálnej úrovni. Malé rozmery, absencia výraznejších farieb a zakrpatené oči ho jednoznačne zaraďujú do čeľade Nocticolidae. Objem hlavy švába, zdobenej veľkými, výrazne sklerotizovanými čeľusťami, je proporčne najväčší v ríši švábov – predstavuje až 11 percent objemu jeho tela (30 percent jeho celkovej dĺžky). Morfologicky je to zrejme najbizarnejší šváb a myslíme si, že aj zviera všeobecne, ktoré kedy bolo objavené, objasňuje P. Vršanský.
Star Wars vzorom
Chrbtovú žľazu samčekov je vidieť len pri 6 druhoch jaskynných švábov tejto čeľade a menej ako polovica rodov súčasných švábov má túto žľazu morfologicky jasne pozorovateľnú. Jej tvar je zvyčajne pri každom iný, pričom slúži na navigáciu samičky počas rozmnožovania. Chrbtová žľaza švába skúmaného v novej štúdii pripomína postavičku zo Star Wars. Je veľmi zvláštne tvarovaná – formuje tvrdú prilbu zloženú z piatich častí (štyri krídla a obrovská žľaza), zverák a unikátne tvarovaný hák. Celý tento mechanizmus používa na zachytenie hlavy samičky počas párenia na ôsmich miestach v polohe, ktorá je pre šváby skôr netypická. Oba páry krídel sú prispôsobené tak, aby dokázali vylučovať pohlavné hormóny aj bez toho, aby ich musel zdvíhať. Vedci sa domnievajú, že týmto zakliesnením sa šváby spoločne presúvajú medzi jaskyňami na netopieroch. Presun len jedného pohlavia medzi jaskyňami je pri týchto vzácnych druhoch veľmi problematický, vysvetľuje P. Vršanský.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.