Svetlonosy neumierajú

Herkulova veža stojaca v severozápadnom Španielsku je najstarším rímskym majákom, ktorý je stále v prevádzke, foto wikipédia/Diego Delso.

Majáky slúžili už od pradávna na lepšiu orientáciu lodí pri plavbe po nociach, v hmle či v búrke, ale aj pri mohutnom vlnobití. Tieto neobvyklé stavby mali a ešte vždy majú veľmi záslužnú funkciu.

Maják Rubjerg Knud sa nachádza na severnom pobreží Jutského polostrova pri dánskom meste Hjørring. Ide o obľúbený turistický cieľ priťahujúci asi 250-tisíc návštevníkov ročne, ktorý však ohrozujú prírodné vplyvy. Prejavuje sa na ňom deštruktívna sila západných vetrov vanúcich od Severného mora. Piesočné pobrežie a bezprostredné okolie majáka sa vplyvom veternej erózie a prenosu pieskovej masy veľmi rýchlo premieňa. Pretože majáku hrozilo zrútenie, v roku 2019 ho presunuli.

Okolie majáka v roku 2004, foto wikipédia/Frmir

Boj s pieskom

Dvadsaťtri metrov vysoký maják postavili v rokoch 1899 – 1900 vo výške 60 metrov nad morom na vrchole útesu Lønstrup Klint vo vzdialenosti 200 metrov od mora. V tom čase okolo neho neboli nijaké vysoké pieskové duny. Okrem samotného majáka sa na mieste nachádzalo niekoľko ďalších budov. Masívny prenos piesku vetrom smerom od pobrežia k majáku však spôsobil, že v roku 1968 už nebol maják kvôli nánosom z mora viditeľný a museli ho vyradiť z prevádzky. V roku 1980 ho otvorili ako múzeum v dunách, ale aj to sa muselo nakoniec uzavrieť, pretože vrstvy piesku zablokovali dvere a nedalo sa vojsť dnu. Domy obklopujúce maják boli takmer prekryté pieskom, čo viedlo k ich deštrukcii a neskoršiemu zbúraniu po tom, čo sa duny posunuli ďalej východným smerom.

V októbri 2019 dánsky maják Rubjerg Knud presunuli o 70 metrov ďalej do vnútrozemia.

Pobrežná línia sa vplyvom vetra posunula do bezprostrednej blízkosti majáka, čo by v budúcnosti viedlo k jeho zániku na tomto mieste. V novembri 2017 obecná samospráva oznámila, že erózia pobrežia postúpila rýchlejšie, než sa očakávalo, a maják sa bude musieť v roku 2018, najneskôr 2019, z bezpečnostných dôvodov zbúrať, inak hrozí jeho zrútenie. V roku 2018 sa však toto rozhodnutie zmenilo. V októbri 2019 maják vážiaci 720 ton posadili na kolesá a presunuli po oceľových koľajniciach o 70 metrov ďalej do vnútrozemia. Nové okolie majáka spevnili betónom. Sťahovanie majáka vysielali niektoré dánske médiá naživo. Celá operácia presunu stavby trvala desať hodín, pretože maják sa po zemi nemohol pohybovať rýchlejšie ako 12 metrov za hodinu. Predpokladá sa, že nové miesto bude pre maják bezpečné nasledujúcich 20 až 40 rokov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 12/2019. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R