Ozdoby zložené z losích zubov zavesených na odeve vydávajú pri pohybe hlasný hrkotavý zvuk, hovorí archeologička Riitta Rainiová z Helsinskej univerzity. Počas tanca uľahčujú ponorenie sa do zvukovej krajiny, alebo necháte zvuk a rytmus prevziať kontrolu nad vašimi pohybmi. R. Rainiová na výskumné účely tancovala šesť hodín, pričom mala na sebe ozdoby z losích zubov vyrobené podľa vzoru z kamennej doby. Cieľom bolo zistiť, aké stopy opotrebovania sa vytvárajú na zuboch, keď o seba narážajú a pohybujú sa všetkými smermi.
Na zuboch sa analyzovali mikroskopické stopy pred tancom a po ňom. Tie potom archeológ Jevgenij Girija z Ruskej akadémie vied porovnal s nálezmi z hrobov z ostrova Južnij Olenij.
Porovnaním úlomkov, priehlbín a rezov pozoroval veľkú podobnosť. Stopy na zuboch z kamennej doby boli hlbšie a rozsiahlejšie, podľa E. Giriju sú však výsledkom podobnej činnosti. Keďže zuby z kamennej doby sa nosili roky alebo dokonca desaťročia, nie je prekvapením, že ich stopy sú také výrazné, hovorí E. Girija. Na pohrebisku ostrova Južnij Olenij sa našlo celkovo 177 hrobov žien, mužov a detí. Viac ako polovica z nich obsahuje niekoľko ozdôb z losích zubov, pričom niektoré pozostávajú až z viac ako 300 jednotlivých zubov.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP