Tichý výkrik múmie

Staroegyptská múmia, nazvaná podľa otvorených úst Kričiaca žena, mohla mať tento výraz zafixovaný vzácnou svalovou reakciou. Stuhnutie svalov spojené s násilnými úmrtiami pri extrémnom strese, známe ako mŕtvolný kŕč, by mohlo vysvetliť tichý výkrik 3 500-ročnej múmie, uvádzajú vedci v časopise Frontiers in Medicine. Príčina smrti zostáva neznáma, takže mŕtvolný kŕč nemožno potvrdiť. Nové dôkazy však naznačujú, že balzamovači nezabudli jednoducho zavrieť žene ústa, tvrdia rádiologička Sahar Saleemová z Káhirskej univerzity a antropologička Samia El-Merghanová z egyptského Ministerstva turizmu a starožitností v Káhire.

Foto Sahar Saleem

Múmiu našli počas vykopávok v rokoch 1935 až 1936 v pohrebnej komore pre príbuzných Senenmuta, architekta za vlády kráľovnej Hatšepsut v rokoch 1479 až 1458 pred n. l. Nové CT vyšetrenia ukázali, že vnútorné orgány ženy neboli na rozdiel od typických balzamovacích metód odstránené. O zachovanie tela sa postarala dovezená živica z borievky a kadidlo aplikované na pokožku. Ďalšia starostlivosť bola venovaná farbeniu vlasov ženy borievkovou živicou a hennou. Múmia mala aj parochňu z vláken datľovej palmy, ktoré boli vystužené a zafarbené na čierno minerálnou úpravou. Čierna farba predstavovala pre starých Egypťanov mladosť, uviedla S. Saleemová.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.