Tmavá hmota je, ako napovedá jej názov, nepostrehnuteľná, pretože sa predpokladá, že ju tvorí slabo interagujúca častica. Vedci hľadajú nepriame dôkazy v kozmickom mikrovlnnom pozadí a rotácii galaxií, skúmajú hviezdy alebo ponúkajú konkurenčné teórie modifikovaním newtonovskej dynamiky a pod. Výskumníci z Virginia Tech skúmajú staré pozemské horniny.
Je pravdepodobné, že počas 4,6 miliardy rokov existencie Zeme došlo k interakcii hornín s tmavou hmotou, čím sa zmenila ich štruktúra. Patrick Huber a jeho kolegovia sa rozhodli nájsť dôkazy týchto zmien. Vysokoenergetické častice sa odrážajú od jadier atómov a vypudzujú ich z miesta. Vzniknuté medzery zanechávajú trvalé zmeny v kryštalickej mriežke horniny, ktoré chce Huberova skupina identifikovať.
Tím spolupracuje s Univerzitou v Zürichu na modernizácii mikrobiologickej zobrazovacej technológie, ktorá sa zvyčajne používa na mapovanie nervových systémov zvierat. Vezmeme kryštál, ktorý bol milióny rokov vystavený rôznym časticiam, a odčítame zmeny zodpovedajúce veciam, ktoré poznáme, opisuje Vsevolod Ivanov z Virginia Tech National Security Institute. Čokoľvek zostane, musí byť niečo nové, a to by mohla byť tmavá hmota.
Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP