Naša planéta sa neustále stretáva s prachom z komét a asteroidov. Medziplanetárne prachové častice prenikajú cez našu atmosféru a vytvárajú efekt padajúcich hviezd. Niektoré z nich dopadnú až na Zem vo forme mikrometeoritov.
Vedci z CNRS, Université Paris-Saclay a Národného prírodovedného múzea s podporou francúzskeho polárneho inštitútu, ktorí sa výskumu mikrometeoritov venujú v rámci takmer 20-ročného medzinárodného programu, odhadujú, že každoročne sa na Zem dostane asi 5 200 ton takéhoto materiálu. Mikrometeory pochádzajúce z komét a asteroidov tvoria častice veľkosti niekoľkých desatín milimetra. Výskumník CNRS Jean Duprat viedol v ostatných dvoch desaťročiach šesť expedícií zameraných na zbieranie a analýzu týchto prachových mikročastíc v blízkosti francúzsko-talianskej stanice Concordia (Dome C) v srdci Antarktídy, asi 1 100 kilometrov od časti pobrežia Adelina zem.
Oblasť Dome C je považovaná za ideálnu lokalitu vzhľadom na nízke tempo pribúdania snehu a takmer úplnú absenciu častíc pozemského prachu. Expedície nazbierali dostatok mimozemských prachových častíc (s veľkosťami od 30 do 200 mikrometrov) na to, aby mohli vedci zmerať ich každoročný prírastok na štvorcový meter Zeme. Ak sa tieto merania aplikujú na celý zemský povrch, celkový ročný prírastok hmoty z mikrometeoritov na Zemi predstavuje 5 200 ton. Znamená to, že mikrometeority sú hlavným zdrojom mimozemskej hmoty na našej planéte, oveľa väčším ako meteority, ktorých spadne na Zem menej ako 10 ton za rok. Vedci odhadujú, že väčšina mikrometeoritov (možno až 80 %) pochádza z komét, zvyšok z asteroidov. Výsledky tohto výskumu nám pomáhajú lepšie pochopiť úlohu, akú mohli častice medziplanetárneho prachu zohrať pri zásobovaní mladej Zeme vodou a uhlíkovými molekulami.
Zo stránky ScienceDaily spracovala BP