Nárazy mikrometeoroidov sú nevyhnutným aspektom prevádzky každej kozmickej lode, s akým rátali aj konštruktéri Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Od vypustenia najvýkonnejšieho teleskopu súčasnosti na konci minulého roku už zaznamenali niekoľko takých nárazov. Najväčší z mikrometeoroidov trafil segment primárneho zrkadla teleskopu niekedy medzi 23. až 25. májom.
Vedci tvrdia, že funkčnosť prístroja ani kvalita snímok, z ktorých prvé sa očakávajú 12. júla, nie sú ohrozené. Vždy sme vedeli, že bude musieť odolávať vesmírnemu prostrediu, ktoré zahŕňa aj občasné nárazy mikrometeoroidov v našej slnečnej sústave, objasnil Paul Geithner z Goddardovho centra vesmírnych letov NASA v Greenbelte v Marylande. Navrhli sme ho a postavili s výkonnostnou rezervou – optickou, tepelnou, elektrickou a mechanickou –, aby sme zabezpečili, že bude môcť plniť svoje poslanie aj po mnohých rokoch vo vesmíre.
Schopnosť teleskopu snímať a upravovať polohu zrkadiel škodu neodstráni, umožňuje však istú korekciu následkov nárazov. Úpravou polohy postihnutého segmentu môžu inžinieri zrušiť časť skreslenia. Prvú takúto úpravu už urobili a podobné kroky sa budú v prípade potreby opakovať ako súčasť údržby teleskopu počas celej misie.
Zo stránok NASA a Kosmonautix.cz spracovala R