Vedcom sa v rámci rozsiahleho výskumu nepodarilo nájsť planéty typu plynných obrov okolo hviezd s nízkou hmotnosťou – červených trpaslíkov. V okolí 200 hviezd sme nezistili ani jednu z týchto planét, uviedla astronómka Emily Passová z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Massachusetts. Zistenie podporuje teóriu, podľa ktorej planéty ako Jupiter a Saturn vznikajú skladaním pevného jadra z úlomkov obiehajúcich okolo mladej hviezdy. Keď je jadro dostatočne masívne, pritiahne množstvo plynu. Málo hmotné hviezdy však veľa pevného materiálu neobsahujú.
Približne tri zo štyroch hviezd v našej Galaxii sú červené trpaslíky. Žiaria slabo, pretože majú malú hmotnosť. Vedci šesť rokov pátrali v okolí takýchto hviezd, plynné obry však neobjavili. E. Passová a jej kolegovia extrapoláciou odhadujú, že len menej ako dva zo sto červených trpaslíkov majú planéty masívne ako Jupiter.
Pri mnohých červených trpaslíkoch sú planéty veľkosti Zeme, niektoré v správnej vzdialenosti, takže majú príjemné teploty. Bez blízkeho plynného obra, ktorý svojou gravitáciou bráni tomu, aby na kamenné planéty dopadalo príliš veľa ľadu, by však mohlo ísť o vodné svety. Neznamená to, že na nich nemôže byť život. Tieto planéty však budú odlišné od tých, s ktorými máme skúsenosti, hovorí E. Passová.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP