Tuk nezabúda na obezitu

Schudnúť a udržať si váhu je pre ľudí s obezitou ťažké a nie je jasné prečo. Podľa vedcov to môže byť čiastočne spôsobené genetickými zmenami, ktoré pretrvávajú aj po schudnutí. Chemické značky na DNA kontrolujú zapínanie a vypínanie génov. V tukovom tkanive niektoré gény a značky zrejme vytvárajú bunkovú pamäť obezity, ktorá potláča metabolizmus a urýchľuje príjem živín. Podľa genetika Ferdinanda von Meyenna z ETH Zürich to môže byť príčinou jojo efektu, pri ktorom ľudia chudnú a opäť priberajú.

Foto Pixabay

F. von Meyenn a jeho kolegovia porovnávali tukové tkanivo ľudí s obezitou a bez nej. Gény spojené s metabolizmom boli menej aktívne v tkanive ľudí s obezitou, a to aj po tom, ako schudli. Pokusy na myšiach tiež ukázali, že niektoré gény metabolizmu boli v predtým obéznych zvieratách neustále vypnuté. Tukové bunky takých myší prijímajú živiny rýchlejšie ako bunky štíhlych myší, a tak po schudnutí rýchlejšie priberali. Epigenetické zmeny pretrvávajú a pre niektorých ľudí je udržanie hmotnosti ťažký boj, potvrdil F. von Meyenn. Ľudia užívajúci lieky na chudnutie môžu opäť pribrať, čo ukazuje, že lieky neupravujú genetické zmeny. Možno by však iné lieky alebo kombinácia liečby mohli raz vymazať pamäť tukových buniek.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.