Tím vedcov z Torontskej univerzity v Kanade využil umelú inteligenciu a strojové učenie na vyvinutie ultraľahkého uhlíkového nanomateriálu ľahšieho ako polystyrén.
Do slovníka odborníkov z rôznych oblastí informatiky a výpočtovej techniky, ale aj do slovníka laikov, sa pomerne rýchlo votrela skratka AI (artificial intelligence, teda umelá inteligencia). Trochu neistoty vyvoláva názor na to, ako sa má táto skratka vyslovovať. Súdiac podľa toho, čo počujeme v rozhlase či televízii, výslovnosť je jednoznačne anglická, teda ej-aj. Slovenská výslovnosť po hláskach by bola a-i, čo vôbec neznie ľubozvučne. Pre úplnosť treba povedať, že prekladom anglickej verzie do slovenčiny je výraz umelá inteligencia, v skratke UI, čo by sa malo čítať u-i. Ostaňme preto radšej pri používaní anglických verzií.

V článku uverejnenom v časopise Advanced Materials sa uvádza, že umelá inteligencia vyvinula ultraľahký uhlíkový nanomateriál ľahší ako Styrofoam (extrudovaný, veľmi ľahký druh polystyrénu). Tento materiál vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity v Kanade, pričom využil strojové učenie.
Optimalizácia pomocou AI
Bolo to prvé uplatnenie tohto odvetvia AI na optimalizáciu nanomateriálov. Peter Serles, jeden z autorov článku, ocenil tento prístup a upresnil, že nešlo len o replikáciu úspešných geometrií z tréningových údajov. Systém sa naučil, ktoré zmeny tvarov boli úspešné či vhodné a ktoré nie, čo umožnilo predikovať úplné nové geometrie mriežky. Stručne povedané, nanomateriály sa pripravujú usporiadaním atómov alebo molekúl do presných vzorov, podobne akoby sme skladali extrémne malé kocky lega. Tieto materiály sa často vyznačujú unikátnymi vlastnosťami, a to v závislosti od ich nanoštruktúry. Usporiadaná štruktúra ovplyvňuje ich fyzikálne, chemické a elektronické vlastnosti.
S torontskými vedcami spolupracoval tím juhokórejských odborníkov. Ich úlohou bolo navrhnúť najlepšie rozloženie napätí a zlepšiť pomer pevnosti a hmotnosti. Ďalším krokom bolo použitie dvojfotónovej polymerizačnej 3D tlačiarne na vytvorenie precízneho prototypu štruktúry na nanoškále. Pri tejto výrobe bola použitá aditívna technológia s vysokým rozlíšením.
RM