Vedcom z Južnej Kórey sa podarilo vyrobiť fotovoltické články natoľko tenké, že sa dajú skutočne omotať okolo ceruzky. Články sú vykonštruované na flexibilnom substráte, ktorý je hrubý len jeden mikrometer – sú teda minimálne o polovicu tenšie ako iné “tenké” solárne články a stokrát tenšie ako štandardné články. V porovnaní s ním je napríklad aj ľudský vlas hrubý – má 100 mikrometrov.
Tím z Inštitútu vedy a technológie v Gwangju dokázal takto stenčiť články tým, že ich priamo “pripojili” k substrátu bez použitia spojivovej hmoty. K substrátu sú články pritlačené – aj to je rozdiel, pretože zvyčajne sa na pripojenie využíva tepelná sila, nie tlak. Po otestovaní týchto nových článkov vyšlo najavo, že ich možno takmer preložiť napoly: dajú sa obmotať okolo predmetu s polomerom len 1,4 milimetra.
Fotovoltické čiže solárne články sa bežne využívajú ako zdroj energie pre niekoľko rôznych druhov veľkých elektronických zariadení, ale ich využitie pri spotrebnom tovare, ako sú rôzne technické vychytávky alebo aj autá, bolo doteraz značne limitované. Čiastočne pre menšiu plochu, na ktorú možno články umiestniť, a čiastočne preto, že tieto produkty majú rôzne nerovné povrchy. Nové panely by mohli všetky tieto obmedzenia ľahko prekonať.
Prevzaté z www.pcrevue.sk