Umelá inteligencia a knižnice

Koncom novembra 2022 bol vydaný veľký jazykový model vyvinutý spoločnosťou OpenAI s názvom ChatGPT. Tento pokročilý typ umelej inteligencie (AI) schopný generovať texty možno považovať za katalyzátor zmien v celej spoločnosti. Nasledoval nástup ďalších nástrojov AI spolu s diskusiami o tom, do akej miery AI ovplyvní naše životy a aké pracovné pozície postupne nahradí. Bude AI predstavovať pre knižnice hrozbu alebo príležitosť?

Animovanie obrázkov pomocou AI v Krajskej knižnici v Žiline, foto Krajská knižnica v Žiline

Verejné knižnice sú otvorené miesta pre všetky vekové kategórie. V súčasnosti plnia aj významnú vzdelávaciu, kultúrnu a komunitnú funkciu, a predstavujú tak ideálne miesto na prípravu verejnosti na výzvy digitálnej éry. Ich potenciál v inovatívnom vzdelávaní si uvedomuje aj vedecká knižnica Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR, ktorá už tretí rok s knižnicami aktívne spolupracuje v rámci iniciatívy Knižnice pre Slovensko. Cieľom spolupráce je prinášať do knižníc nové, inovatívne služby a vzdelávacie aktivity zamerané na podporu programovania, robotiky, 3D tlače, manuálnych zručností a kreativity a najnovšie aj na umelú inteligenciu.

Slovenskí knihovníci vo svete AI

Fascinujúci svet umelej inteligencie mali knihovníci partnerských knižníc CVTI SR možnosť spoznať už v máji 2023 na podujatí Bibliosféry 2023. Na prvý pilotný workshop následne nadviazali letné semináre s názvom Umelá inteligencia jednoducho a prakticky, ktoré sa konali v Bratislave, Žiline, Zvolene a Prešove. Úspešných školení sa zúčastnilo celkovo 64 knihovníkov z 28 knižníc z celého Slovenska. Pojmy ako neurónové siete, prompty, úzka AI, AGI, ale aj vzťahy medzi AI, strojovým učením, počítačovou vedou a dátovou vedou už pre mnohých knihovníkov nie sú neznámou a sebavedomo ovládajú aj prácu s vybranými nástrojmi AI.

Digitálne vzdelávanie

Podujatie AI jednoducho a prakticky v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove, foto CVTI SR

Po školeniach CVTI SR začali inovatívne digitálne vzdelávanie realizovať v Podtatranskej knižnici v Poprade. Účastníci workshopov v meste pod Tatrami získajú základné vedomosti o neurónových sieťach, strojovom učení, spracovaní prirodzeného jazyka a ďalších technikách umelej inteligencie. Teoretické poznatky striedajú praktické cvičenia a projekty, ktoré umožňujú účastníkom aplikovať svoje vedomosti a skúsenosti v tvorbe inteligentných aplikácií a riešení reálnych problémov.
Nezaostávajú ani kolegovia z Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Získané poznatky o AI používajú napríklad pri podujatiach Hrozby internetu a Vitajte v digitálnej ére. So žiakmi základných i stredných škôl pracujú s ChatGPT, Bardom a generátormi obrázkov. Na podujatiach s deťmi zasa využívajú AI na animovanie nimi nakreslených obrázkov.
Svojich používateľov vzdelávajú aj v Turčianskej knižnici v Martine. Kurzy pre žiakov odštartovali na ZŠ v Košťanoch nad Turcom, do ktorej knihovníci prišli za žiakmi. AI je súčasťou všetkých podujatí venovaných informačnej výchove. Okrem žiakov sa na tému AI v knižnici vzdelávajú aj seniori v rámci podujatia Odstraňujeme bariéry. Jedna z účastníčok dokonca priniesla lektorovi na ochutnávku jahodový koláč upečený na základe receptu vygenerovaného umelou inteligenciou.
V neďalekej Krajskej knižnici v Žiline samostatné kurzy pre žiakov o AI taktiež ešte len pripravujú, no už teraz zaviedli do ponuky podujatí pre tých najmenších tvorbu animácií pomocou AI a základné informácie začali odovzdávať aj seniorom na IT kurzoch.

Workshop o AI pre knihovníkov vo FabLabe CVTI SR v Bratislave, foto CVTI SR

Aká je budúcnosť knižníc?

Na túto otázku sa snažili nájsť odpovede knihovníci z najvýznamnejších knižničnoinformačných inštitúcií z Česka a Slovenska na odbornom seminári CASLIN 2023 – Knihovny zdraví AI. Na základe práce v skupinách sa účastníci zhodli, že prevažnú časť knihovníckych činností, ako sú digitalizácia, akvizícia či katalogizácia, môže v budúcnosti nahradiť AI. Na druhej strane však bude možné skvalitniť existujúce služby a AI podporené sémantické vyhľadávanie, prekladanie obsahu dokumentov v reálnom čase, prípadne virtuálni asistenti prinesú pre návštevníkov vysokú pridanú hodnotu.
V konečnom dôsledku sa však väčšina účastníkov zhodla, že aj napriek možnému zániku niektorých knihovníckych profesií sa výrazne posilní vzdelávacia a komunitná funkcia knižníc. Príjemné prostredie v nich, ako aj ľudský kontakt s knihovníkom, umelá inteligencia len tak ľahko nenahradí.
Viac informácií nielen o inovatívnych aktivitách knižníc nájdete na webovej stránke kniznicepreslovensko.cvtisr.sk.

Vedecká knižnica CVTI SR

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.