Amatérskym astronómom sa podarilo objaviť mesiac asteroidu pomocou pozorovania zákrytu vzdialenej hviezdy. Táto stará metóda sa v súčasnosti vracia do hry vďaka technologickému pokroku.
Malý objekt, ktorý obieha okolo asteroidu 5457 Queen’s, je len druhým potvrdeným mesiacom asteroidu objaveným počas zákrytu hviezdy.
Dva zákryty
Asteroid z hlavného pásu označený 5457 Queen’s sa v septembri 2023 pohyboval smerom k hviezde s magnitúdou 12,5 v súhvezdí Ryby (voľným okom je vidieť hviezdy len do magnitúdy 6), až ju zakryl. Český astronóm Jan Mánek spolu s piatimi kolegami z krajín od Poľska až po Švajčiarsko mali na hviezdu namierené svoje ďalekohľady a videokamery, aby stanovili presný čas, kedy hviezda blikne pri pohľade z rôznych pozorovacích lokalít. Z týchto údajov mohli potom astronómovia odvodiť rozmer a tvar asteroidu.
J. Mánkovi sa podarilo zachytiť nielen zákryt hviezdy trvajúci 1,67 sekundy, keď asteroid prechádzal popred hviezdu, ale aj ďalší zákryt, ktorý sa odohral len o 0,87 sekundy neskôr. Na približne 0,2 sekundy hviezda pri ňom znovu zmizla – ako keby bol pri asteroide Queen’s ešte nejaký iný objekt. O dva týždne neskôr Serge Dramonis z Grécka pri pozorovaní rovnakého asteroidu, tentoraz pred inou hviezdou, uvidel tiež dvojitý zákryt. Druhé pozorovanie potvrdilo výsledky prvého: amatéri objavili, že asteroid 5457 Queen’s má mesiac. Analýza ukázala, že tento dosiaľ nepomenovaný mesiačik má priemer len 2,8 kilometra. Asteroid Queen’s s rozmermi 25 × 16 km bol objavený v roku 1980 na observatóriu na Mount Palomare.
Viacnásobné systémy
V súčasnosti je známych približne 500 asteroidov, ktoré majú mesiac. Väčšinou ide o dvojité asteroidy alebo o viacnásobné systémy. Mánkov a Dramonisov mesiac je však len druhým mesiacom asteroidu z hlavného pásu, ktorý bol objavený metódou zákrytu hviezdy. Prvý objavili Austrálčania David Gault a Peter Nosworthy v roku 2021 pri asteroide 4227 Arecibo. Existujú pravdepodobne ešte dva mesiace asteroidov objavené vďaka zákrytom hviezd – 15094 Polymele a (172376) 2002 YE25 – ale tieto objavy čakajú na potvrdenie.
V roku 1997 astronómovia objavili prvý binárny systém asteroidov pomocou pozemských pozorovaní blízko zemského asteroidu s názvom 3671 Dionysus. Všetky ostatné viacnásobné asteroidálne systémy boli zatiaľ objavené buď analýzou svetelnej krivky, alebo boli priamo zobrazené pomocou medziplanetárnej sondy. Nedávno bol objavený ďalší v tzv. kontaktnom binárnom systéme 152830 Dinkinesh, kde sa obe zložky sústavy svojimi povrchmi dotýkajú a vytvárajú spoločné teleso.
Šance sa zvyšujú
Zákryty hviezd asteroidmi nie je ľahké predpovedať ani pozorovať, ale technologický pokrok zlepšuje naše šance. Napríklad v roku 1978, keď James McMahon pozoroval, ako asteroid 532 Herculina zakrýva hviezdu s magnitúdou 5,9, boli pozorovania oveľa ťažšie. Informoval síce o aspoň siedmich rôznych bliknutiach hviezdy, ktoré priradil možným satelitom či prstencom, jeho pozorovania však neboli nikdy potvrdené.
J. McMahnon mal pred 45 rokmi k dispozícii len ďalekohľad a kazetový magnetofón a únava či mraky mohli ovplyvniť jeho pozorovanie. V súčasnosti sa metóda pozorovania zákrytov hviezd asteroidmi značne zmenila vďaka použitiu rýchlych a citlivých videokamier s presným meraním času pomocou systému GPS. Polohy hviezd a určenia dráh asteroidov získané astrometrickou družicou GAIA urobili predpovede zákrytov spoľahlivejšími než kedykoľvek predtým. Niet pochybností o tom, že čoskoro bude objavených viac mesiacov asteroidov, binárnych asteroidov a dokonca aj asteroidov s prstencami.
RNDr. Zdeněk Komárek