Analýza DNA pôvodných obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky odhalila neznáme migrácie a populačné zmeny pri ich osídľovaní, a tak ukončila aj vlečúci sa súdny spor.
Expanzia prvých Američanov je ešte vždy záhadná. Hlavná trasa mala byť zo Sibíri cez Beringov prieliv na Aljašku a do strednej Kanady a ďalej – pred asi 13 000 rokmi – medzerou v ľadovcoch na juh do kontinentálneho jadra USA. Odtiaľ ďalšia cesta viedla cez Strednú Ameriku do Južnej, až po Ohňovú zem. Lenže trás celkove bolo asi viac. Otázny je aj etnický pôvod migrantov. A práve ten objasňujú tri nové štúdie genetických základov praobyvateľov Nového sveta. Ich kostrové pozostatky, z ktorých vedci vyťažili DNA, sa našli od Aljašky až po Patagóniu. Prvý výskum urobil 54-členný medzinárodný tím, ktorý viedol Eske Willerslev z Kodanskej univerzity (Dánsko) a Cambridgeskej univerzity (Veľká Británia). Skúmali DNA 15 jedincov spred 10 700 až 500 rokov. Výsledky uverejnili v prestížnom časopise Science. Súvisiaci užší výskum vzoriek DNA z peruánskych Ánd urobil 14-členný medzinárodný tím Johna Lindoa z Emory University v Atlante (štát Georgia, USA). Výsledky vyšli v časopise Science Advances. Tretí výskum 49 vzoriek ľudskej DNA spred 10 900 až 700 rokov zo Strednej a Južnej Ameriky urobil 72-členný medzinárodný tím Davida Reicha z Harvard Medical School v Bostone (štát Massachusetts, USA) a uverejnil ho v časopise Cell.
Múmia z jaskyne duchov
Najstaršia prirodzená múmia v Novom svete sa našla v roku 1940 v skalnom výklenku v nevadskej púšti Veľkej panvy. Patrila mužovi, štyridsiatnikovi, spred 10 700 rokov. Múmiu si však na báze kultúrnej väzby a zákona na ochranu hrobov a pozostatkov pôvodných Američanov súdne nárokovali Indiáni kmeňa Pajutov-Šošonov z okolia Fallonu v Nevade. Vedci argumentovali prínosom k poznávaniu histórie Ameriky a chceli, aby zostala v múzeu. Spor sa tiahol 20 rokov. Kmeň napokon súhlasil, aby Eske Willerslev odobral z múmie a miesta nálezu v Jaskyni duchov (Spirit Cave) vzorky DNA na sekvenovanie, t. j. určenie poradia písmen DNA, z ktorého sa dá odvodiť etnicita. Ubezpečil som ich, že moja skupina neurobí nijaký test bez ich povolenia, a ak sa potvrdí, že to bol pôvodný Američan, múmiu im vrátime, povedal E. Willerslev. Eske Willerslev sa postaral, aby bol kmeň počas výskumu informovaný a dvaja jeho zástupcovia dokonca dozerali na odber vzoriek v laboratóriu v Kodani. Fallonskí Pajutovia-Šošoni to komentovali: Náš kmeň mal veľa skúseností s vedeckou komunitou, zväčša negatívnych. Zopár vedcov však pochopilo pohľad nášho kmeňa. Aj Eske Willerslev. Neľutoval čas, aby sa s nami zoznámil, plne nás informoval a odpovedal na naše otázky. Výskumom potvrdil, čo sme vždy vedeli z našej ústnej tradície a iných dôkazov – že muž, ktorého odniesli z miesta posledného odpočinku v Jaskyni duchov, je náš predok. Múmiu kmeň znovu pochoval a na obrade sa zúčastnil aj E. Willerslev: Hneď mi bolo jasné, že to pre nich bolo hlboko emocionálne a súčasne kultúrna udalosť. Kmeň skutočne prechovával k Jaskyni duchov pocity, ktoré som ako Európan mohol len ťažko pochopiť. Pre nás by to bolo čosi veľmi podobné pochovávaniu matky, otca, sestry či brata. A všetci si vieme predstaviť, aké by to bolo, keby nám otca či matku vystavovali. Oni to pri Jaskyni duchov cítili práve tak. Znamenalo to pre mňa ozajstnú výsadu, môcť s nimi pracovať.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Zdeněk Urban