Budovu Dubai Frame dokončia v tomto roku, jej horné premostenie poslúži ako vyhliadková plocha.
Spojené arabské emiráty (SAE) sa považujú za akési architektonické ihrisko. Dostatok finančných zdrojov tu architektom umožňuje, aby popustili uzdu svojej fantázii a navrhli budovy originálnych tvarov, ktoré by pre vysoké stavebné náklady nemohli nikde inde na svete realizovať.
Centrom tohto fiktívneho architektonického ihriska je mesto Dubaj, hlavné mesto rovnomenného emirátu a najväčšie mesto v SAE. V Dubaji nájdeme najvyššiu budovu na svete Burdž chalífa, originálny hotel Burj Al Arab v tvare plachty plachetnice i umelý ostrov Palm Jumeirah s luxusnými rezidenciami. K panoráme Dubaja čoskoro pribudne ďalšia atraktívna stavba, mrakodrap Dubai Frame, čiže Dubajský rám. Názov budovy vystihuje jej tvar – ide skutočne o čosi, čo pripomína pozlátený rám obrazu. Tým obrazom je pri pohľade z jednej strany panoráma dubajských mrakodrapov, z druhej strany staré centrum Dubaja. Budova Dubai Frame stojí v parku Zabeel a mala by ju dokončiť v tomto roku. Jej výška je 150 metrov, takže spĺňa podmienky na to, aby ju zaradili medzi mrakodrapy. Šírka budovy je 93 metrov. Horné premostenie nového dubajského rámu má slúžiť ako vyhliadková plocha, z ktorej bude výhľad na celý Dubaj. V spodnej priečnej časti má byť aj galéria a múzeum, dokumentujúce minulosť a terajší rozvoj mesta Dubaj. Nový mrakodrap je však predmetom súdneho sporu, pretože sa stavia podľa návrhu mexického architekta Fernanda Donisa, ktorý so svojím návrhom zvíťazil v architektonickej súťaži ThyssenKrupp Elevator Architecture Award, ale so správou mesta Dubaj záväzný kontrakt na konkrétny projekt budovy – vraj pre nevyhovujúce podmienky – nepodpísal. Mesto Dubaj, v mierne pozmenenej podobe, budovu Dubai Frame aj tak začalo stavať.
RM
foto Dubai municipality
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.