Vedci zistili, ako včely medonosné dokážu rozlúštiť tykadlami tance svojich družiek v úli, ktoré im pohybmi a orientáciou na plásty signalizujú smer a vzdialenosť k potrave. Tím z Edinburskej univerzity študoval kolóniu včiel a pomocou počítačových modelov napodobnil ich mozgové procesy.
Nakrúcali hmyz spomalene a vo vysokom rozlíšení pod infračerveným svetlom, čo umožnilo sledovať polohu tykadiel okolitých včiel počas každého tanečného pohybu. Uvedomili si, že včely dekódujú tance z akéhokoľvek uhla a z neustále sa meniacich polôh kombináciou signálov zachytených tykadlami so zmyslom pre gravitáciu. To si však vyžaduje, aby presne sčítali dva uhly zistené z ich dvoch zmyslových systémov.
Pomocou počítačového modelu, ktorý kopíruje známe mozgové obvody včely, vedci zistili, že na integráciu týchto informácií a stanovenie uhla a vzdialenosti k potrave signalizovanej v tanečnom pohybe stačí menej ako sto neurónov. Pochopenie toho, ako malé mozgy hmyzu vykonávajú také zložité výpočty, nám môže pomôcť pri navrhovaní kompaktnejších a energeticky úspornejších počítačov, povedala Barbara Webbová zo School of Informatics na Edinburskej univerzite. Pochopenie komunikácie včiel by mohlo tiež pomôcť lepšie rozumieť vplyvu straty biotopov a používania pesticídov na schopnosť hmyzu nájsť potravu.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP