V súčasnosti sme svedkami intenzívnej snahy rôznych štátnych aj súkromných hráčov na kozmickom trhu zjednodušiť a zlacniť lety do vesmíru. Čo však budeme robiť, keď sa cesta na orbitu Zeme a za ňu stane bežnou?
Vesmír je veľké javisko s takmer nekonečnými možnosťami, ale momentálne ho využívame najmä na vedecké účely. Jeho komerčné využitie je v súčasnosti limitované na satelity a poskytovanie služieb ľuďom na Zemi z obežnej dráhy. To sa však pravdepodobne rýchlo zmení.
Cenné suroviny
Možno ste už počuli o plánoch pre vesmírny turizmus alebo dokonca kolonizáciu blízkych vesmírnych telies. Menej známym, ale minimálne rovnako dôležitým a zaujímavým vesmírnym podnikom je ťažba materiálov vo vesmíre.
Jeden z hlavných dôvodov, prečo je to dôležité, je komplikovaný presun limitovaného materiálu zo Zeme. Keď chceme vo vesmíre budovať väčšie projekty, musíme prostriedky nájsť na mieste, nie je reálne ich so sebou priniesť. Tiež budeme musieť naše vesmírne cesty a prácu v kozme nejakým spôsobom poháňať.
S palivom je tak trochu prekvapujúco spojená najdôležitejšia surovina – voda. Z nej sa pomocou slnečného žiarenia dá vyrobiť kyslík a vodík. Tieto dva prvky sú základným palivom pre kozmické rakety a už v súčasnosti, tu na Zemi, prebieha intenzívny výskum v budovaní rôznych zariadení na vodíkový pohon.
Transport asteroidov
Voda má aj ďalšie využitie. Okrem očividného významu pre udržateľný život vo vesmírnych kolóniách je veľmi účinná pri ochrane pred nebezpečným žiarením. Na Zemi nás pred ním chráni atmosféra a magnetické pole, v kozme však treba vymyslieť niečo iné. A voda vyzerá ako dostupné a efektívne riešenie. Je však vcelku ťažká, vyniesť ju zo Zeme je zbytočne drahé a pre rozvoj vesmírnych projektov ju musíme hľadať inde.
V blízkom období je reálne ťažiť na Mesiaci a potom na asteroidoch. Tie sledujeme už dlhšie a z jedného z nich priniesla v roku 2010 japonská misia Hayabusa vzorky materiálu. Ukazuje sa, že väčšie asteroidy môžu obsahovať porovnateľne veľa vody ako naša planéta. Keby sa takýto asteroid podarilo dostať k Zemi a spracovať, na obežnej dráhe by mohla vzniknúť sieť čerpacích staníc pre ambicióznejšie kozmické plány.
Nová kapitola
Vyťažený materiál sa, samozrejme, nemusí spotrebovať vo vesmíre a je v princípe možné dopraviť ho na Zem. Výskum ukazuje, že niektoré asteroidy sú bohaté na platinu, irídium, osmium a ďalšie prvky tzv. platinovej skupiny. Tie sú veľmi ťažké a počas formovania Zeme klesli hlboko do vnútra planéty, v našom svete sú preto vzácne a drahé.
S transportom materiálu sa aj spájajú veľké technické problémy. Vhodné asteroidy treba najskôr identifikovať, zachytiť, bezpečne dopraviť na Zem alebo iné miesto určenia a následne obrovskú masu materiálu spracovať. Navyše, náhla masívna ponuka nerastov tu na Zemi by mala aj veľké ekonomické dôsledky.
V minulosti sa už neraz ukázalo, že technické problémy sú prekonateľné a už v súčasnosti existujú spoločnosti, ktoré sa na získavanie zdrojov v kozme zameriavajú. V komerčnom využívaní vesmíru vrátane ťažby materiálov na rôznych vesmírnych telesách sa určite môžeme tešiť na mnoho nového.
Juraj Tekel
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.