Ak sa veľké a rýchlo rastúce aglomerácie nechcú prepadnúť do chaosu, môžu svoj ďalší rozvoj plánovať. Samozrejme, veľké mestá potom plánujú aj veľké veci a vo veľkých mierkach. Juhočínsky Šen-čen, ktorý patrí medzi najrýchlejšie sa rozrastajúce metropoly súčasnosti, nie je výnimkou.
Šen-čen bol v minulosti vďaka svojej blízkosti dvoch významných koloniálnych lokalít – Hongkongu, ktorý patril Británii, a Macau, ktoré patrilo Portugalsku – relatívne skromne prosperujúcim prístavným mestom kdesi v strede medzi nimi. Po čiastočnom otvorení čínskej ekonomiky v 80. rokoch sa jeho rozvoj zrýchlil, ale potom, ako sa bývalé kolónie na konci 20. storočia vrátili pod čínsku správu a provincia Guandong bola vyhlásená za zónu voľného obchodu, nastal v Šen-čene nefalšovaný boom.
Plánované Silicon Valley
V súčasnosti patrí Šen-čen k najrýchlejšie sa rozrastajúcim metropolám nielen v rámci Číny, ale aj na svete. Trinásťmiliónové mesto, ktoré pomaly zrastá s ešte väčším, 70-miliónovým megapolisom v oblasti delty Perlovej rieky s centrom v Kantone, patrí medzi popredné finančné centrá na svete a je piatym mestom na svete s najväčším počtom miliardárov (po Pekingu, New Yorku, Šanghaji a Hongkongu).
Jeho nákladný prístav pre kontajnerovú dopravu sa považuje za tretí najrušnejší svojho druhu na svete. Takéto mesto sa pochopiteľne aj rýchlo rozrastá čo do rozlohy: neplánujú sa len jednotlivé budovy, ale celé štvrte naraz. Oblasť Šen-čenskej zátoky, do ktorej ústi Perlová rieka, sa má podľa urbanistických plánov postupne premeniť na centrum biznisu a technologických inovácií nevídaných rozmerov. Novovznikajúca štvrť na brehu zátoky s názvom Shenzen Bay Super Headquarters má ísť príkladom. Štvrť bude mať na juhu pred sebou vody zátoky, smerom na juhovýchod bude poskytovať výhľad na Hongkong, na severe ju ohraničí vnútrozemské jazero s prírodnými mokrinami a na západe rieka s pásom zelene a prístav. Ďalej na juhozápad, krížom cez záliv, leží oblasť Macaa. Táto štvrť sa (aj v súlade so svojím názvom) má podľa plánov stať novým finančným, obchodným a technologickým centrom nielen samotného mesta Šen-čen, ale aj pre celú oblasť zátoky vrátane Hongkongu, Macaa a celej provincie Guangdong. Má byť tiež odpoveďou Šen-čenu na americké Silicon Valley.
Kaňon medzi budovami
Pre štvrť Shenzen Bay Super Headquarters sa ráta s komplexným urbanistickým plánom s výhľadom do roku 2030. Centrum štvrte bude tvoriť akýsi umelý kaňon zelene, lemovaný presklenými mrakodrapmi: samotný kaňon bude tvoriť severojužnú os pretínajúcu mesto a pozostávajúcu z viacúrovňových terasovitých alebo rovno poschodových parkov a peších zón. Klíma v Šen-čenskej zátoke sa počas roka výrazne mení od letných horúčav, vysokej vlhkosti vzduchu a tajfúnov až po oveľa studenšie zimy, počas ktorých navyše obvykle výrazne stúpa znečistenie ovzdušia (smog).
Dizajn navzájom sa prekrývajúcich terasovitých zelených a peších zón má byť preto nielen vizuálne atraktívnym prvkom celej štvrte, ale aj odpoveďou na environmentálne výzvy, keďže poskytuje lepšie možnosti ventilácie, osvetlenia, využívania dažďovej vody a znižovania znečistenia vzduchu. Podľa návrhárov z TLS Landscape Architecture a AZPML Architecture, ktorí zvíťazili v súťaži o dizajn zeleného kaňonu v strede novej štvrte s rozlohou 117 hektárov, bude ich agresívne biologický viacúrovňový park obsahovať najmenej štyri biómy alebo zónové ekosystémy. Tie budú prestupovať svahy umelých kopcov aj hĺbky spodných poschodí. Jednotlivé prvky a úrovne parku sa budú navzájom prepletať a prepájať šen-čenské obchodné a výskumné komunity medzi sebou navzájom, ale aj s mestom ako takým. Biómy budú zahŕňať botanický les, jazero, trávnatú lúku s možnosťou kultúrnych podujatí pod holým nebom a pobrežnú zónu s prirodzenými mokrinami a hniezdiskami vodných vtákov. Chýbať nebude bambusový les či päť priesvitných krištáľových kopcov, ktoré prepustia svetlo k stanici podzemnej železnice.
R