Koho zaujímajú veci verejné, dianie v spoločnosti a predovšetkým spôsob spravovania štátu a verejného sektora, ten si príde na svoje v podcaste Verejne o politike, ktorý od roku 2019 pripravuje Ústav verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (ÚVP FSEV UK). Výskumníčky a výskumníci si za toto obdobie prizvali mnohých zaujímavých hostí, s ktorými diskutujú a ľudskou rečou približujú problematiku fungovania štátu. V doterajších takmer 40 častiach pokryli rôznorodé témy: odkedy môžeme hovoriť o modernom štáte a ako sa vyvíjali verejné služby, kto je verejný zamestnanec a ako ho odmeniť, čo je profesionalita a kvalita verejného sektora, či sa v ňom dá experimentovať, či existuje rozdiel medzi manažérom v súkromnej a verejnej organizácii, či vieme merať kvalitu poskytovaných služieb a výkonu (a ako s touto informáciou naložiť) alebo čo je verejný záujem a ako ho uplatniť. Dialógy sa dotkli aj temných hlbín zneužívania verejných funkcií, témy korupcie či emócií a racionality v rozhodovaní a konaní.
V slovenskom verejnom sektore pôsobí mnoho zaujímavých, často aj výnimočných osobností, ktoré prispievajú svojou troškou k verejnému blahu. Preto sú hostkami a hosťami podcastu práve oni, priamo z diania, a z prvej ruky sa dozvieme, ako sa zaviedli inovácie na Magistráte hlavného mesta SR Bratislavy behaviorálnymi intervenciami pri výbere daní, aké reformy sa pripravujú u splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, aby občania mohli vstupovať do rozhodovania, prečo sa vybudovali analytické jednotky na jednotlivých rezortoch či ako sa pandémia podpísala na kvalite legislatívy. Podcast tak rozpletá zložité procesy a vysvetľuje súčasné dianie či aktuálne kauzy v širšom kontexte.
Podcasty Verejne o politike pripravuje ÚVP FSEV UK v spolupráci so Znelom, ktoré produkuje podcastové seriály, kampane a iné zaujímavé obsahy, a nájdete ich na Spotify a na ďalších streamovacích platformách.
Katarína Staroňová