Vesmír v škatuľke

Obrovské množstvo dát, ktoré môžu byť zdrojom nových kozmických objavov, sprístupnili astronómom aj verejnosti. Space Telescope Science Institute v Baltimore a University of Hawai’i Institute for Astronomy uvoľnili druhé vydanie dát z projektu Pan-STARRS.

Observatórium Pan-STARRS na vrchu Haleakala na ostrove Maui, Havajské ostrovy, USA, foto http://imgsrc.hubblesite.org

Pan-STARRS (the Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System – Panoramatický prehliadkový ďalekohľad a systém rýchlej odpovede) je najväčší digitálny prehliadkový program oblohy na svete. Jeho druhé vydanie obsahuje viac než 1,6 petabytu dát (1 PB je 1015 bytov, resp. milión gigabytov), čo z neho robí najväčší objem astronomických informácií, aký bol kedy zverejnený. Množstvo dát v snímkach projektu je ekvivalentné dvom miliardám fotografií známych ako selfie, alebo 30 000-násobku všetkého textového obsahu na známej wikipédii. Katalóg údajov je 15-násobok obsahu knižnice amerického kongresu.

Ďalekohľady na ostrove Maui

Observatórium Pan-STARRS pozostáva z dvoch ďalekohľadov s priemerom zrkadla 1,8 metra vybavených CCD-kamerou s 1,4 miliardy pixelov, postavených na vrchu Haleakala na ostrove Maui (Havajské ostrovy, USA). Prehliadku skoncipoval a vyvinul Astronomický ústav Havajskej univerzity a vstúpila do praxe v máji 2010, keď sa začalo pozorovať vo vizuálnej a blízkej infračervenej oblasti. Pan-STARRS bola prvou prehliadkou na pozorovanie celej oblohy viditeľnej z Havaja vykonávanou viac ráz a vo viacerých farbách. Jedným z cieľov prehliadky bolo identifikovať pohybujúce sa, prechodné a premenné objekty vrátane asteroidov, ktoré potenciálne ohrozujú Zem. Prehliadke trvalo približne štyri roky, kým sa skompletizovalo skenovanie oblohy celkovo 12-krát v piatich filtroch. Toto druhé vydanie dát zabezpečí po prvý raz prístup ku všetkým jednotlivým expozíciám získaným v každom časovom období. Umožní to astronómom a verejnosti použiť archív pozorovaní na hľadanie vysokoenergetických výbuchov vo vesmíre, objaviť pohybujúce sa telesá v našej slnečnej sústave a skúmať vývoj vesmíru.

Tri miliardy zdrojov svetla

Dr. Heather Flewellingová, vedecká pracovníčka Astronomického ústavu na Havaji a kľúčová dizajnérka databázy PS1, tvrdí, že Pan- -STARRS DR2 reprezentuje obrovské množstvo astronomických dát s už mnohými závažnými objavmi. Tieto objavy sú len malým zlomkom toho, čo je možné z týchto dát získať, pretože astronomická komunita bude teraz schopná dostať sa hlbšie v dátach a nájsť astronomické poklady, o ktorých sme ani nesnívali. Dávame vesmír do škatuľky a každý sa naň môže pozrieť, hovorí databázový inžinier Conrad Holmberg. Dáta získané za štyri roky obsahujú tri miliardy jednotlivých zdrojov (svetla) vrátane hviezd, galaxií a rôznych iných objektov. Tento vedecký program sa realizoval vďaka PS1 Science Consortium – čo je spolupráca medzi desiatimi vedeckými inštitúciami v štyroch krajinách – s podporou NASA a National Science Foundation. Prvá časť prehliadky oblohy bola dokončená v apríli 2014 a prvé verejné dáta z Pan- -STARRS sa objavili v decembri 2016. Zahŕňali však len kombinované dáta a nie individuálne expozície v každom časovom období. Prehliadka oblohy Pan-STARRS umožní komukoľvek získať prístup k miliónom snímok a ku katalógom obsahujúcim presné merania miliárd hviezd, galaxií a pohybujúcich sa objektov, konštatuje Dr. Ken Chambers, riaditeľ observatória Pan-STARRS. Pri hľadaní blízkozemských objektov Pan-STARRS urobil množstvo objavov od medzihviezdneho asteroidu Oumuamua prelietajúceho našou slnečnou sústavou až po osamelé planéty v priestore medzi hviezdami, zmapoval rozloženie prachu v troch rozmeroch v našej Galaxii, objavil nové prúdy hviezd, zaznamenal nové typy vybuchujúcich hviezd a vzdialených kvazarov v ranom vesmíre.

RNDr. Zdeněk Komárek
Foto NASA/Johns Hopkins University Applied
Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 04/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.