Nová príručná biotlačiareň vyvinutá pod vedením Európskej vesmírnej agentúry by mala urýchliť a zjednodušiť ošetrovanie rán astronautov vo vesmíre.
Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere budúcich astronautov je zdravotný stav kandidátov na cesty do vesmíru. Tí prechádzajú takým podrobným vyšetrením zdravotného stavu (fyzického aj mentálneho), o akom sa bežnému smrteľníkovi ani len nesníva. Dokonalý zdravotný stav musia mať najmä astronauti, ktorí budú vo vesmíre tráviť niekoľko mesiacov či viac. Rekordérom v dĺžke pobytu vo vesmíre v rámci jedného letu je ruský kozmonaut Valerij Poľakov, ktorý na ruskej vesmírnej stanici Mir strávil bez prestávky 437 dní.
Pri dlhodobom pobyte vo vesmíre sa však môže aj tým najzdravším astronautom čokoľvek stať, od úrazu po prepuknutie nejakej choroby. Podobne ako tu na Zemi sú aj vo vesmíre najpravdepodobnejšími zraneniami povrchové poranenia kože. Práve na zlepšenie a urýchlenie hojenia takýchto povrchových zranení v podmienkach mikrogravitácie, panujúcej na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), má slúžiť prístroj BioPrint FirstAid (v preklade biotlač prvej pomoci).
Na stanicu ISS ho vyniesol nosič SpaceX, ktorý v rámci 24. komerčnej zásobovacej misie vyniesol do vesmíru temer tri tony zásob. V podstate ide o druh 3D tlače – vytlačia sa ňou bandáže s použitím vlastných buniek osoby, pre ktorú je bandáž určená.
Využívanie biotlače (bioprintingu) na kožné rekonštrukcie je rýchlo sa vyvíjajúcou aplikáciou, ktorá však doteraz vyžadovala veľké biotlačiarne. Nová tlačiareň pozostáva z dávkovacieho zariadenia v rukoväti, tlačovej hlavy, oporných koliesok a zásobníka bioatramentu obsahujúceho živé bunky. Prototyp biotlačiarne, ktorý bol nedávno dopravený na ISS, však ešte živé bunky neobsahuje. V budúcnosti sa počíta s tým, že v bioatramente budú živé bunky astronautov, čo umožní vytlačiť bandáže na prekrytie kožných rán konkrétneho astronauta. Hlavným cieľom projektu je porovnať štruktúry vzoriek vytlačených na Zemi a vo vesmíre a zhodnotiť možnosti uplatnenia biotlače pri budúcich vesmírnych misiách.
RM