Zo šírenia moru bývajú najčastejšie obviňované potkany a ich blchy, spoluvinníkmi však mohli byť aj vši. Niektoré štúdie naznačujú, že baktéria Yersinia pestis spôsobujúca mor sa počas čiernej smrti v rokoch 1346 až 1353 šírila až príliš rýchlo na to, aby ju roznášali iba potkany a blchy. Mohlo ísť aj o nakazené vši šatové (Pediculus humanus humanus), ale vedci sa domnievali, že tie nie sú pri šírení choroby veľmi účinné.
Výskumníci z amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby simulovali ľudskú pokožku s membránami, ktoré môžu vši prepichnúť, aby sa dostali ku krvi. Zistili, že v niektorých všiach sa baktérie Y. pestis sústredili v súbore žliaz nazývaných Pawlowského žľazy. Tie produkujú lubrikant, ktorý pomáha roztiahnuť ústne časti živočícha. Tieto vši by mohli prenášať baktérie počas trojhodinového kŕmenia sa v dostatočne veľkých dávkach na to, aby spôsobili ochorenie. Vši, ktoré preniesli mor vo svojich črevách, by tiež mohli šíriť baktérie, ale nie tak efektívne ako tie s infekciou žliaz.
Zistenia teda naznačujú, že mor sa mohol šíriť aj uhryznutím vši, čo je spôsob, o akom sa dosiaľ neuvažovalo. Vši šatové prenášajú mor lepšie, ako sa pôvodne predpokladalo, poznamenávajú vedci v časopise PLOS Biology.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP