Plánovaná deštrukcia Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorá už viac než dvadsať rokov neúnavne krúži okolo našej Zeme, sa pomaly približuje.
Výstavba Medzinárodnej vesmírnej stanice (International Space Station, ISS) sa začala v novembri 1998 vyslaním ruského riadiaceho modulu Zarja na nízku obežnú dráhu. Už v decembri 1998 do vesmíru vyslali americký modul Unity. V novembri 2000 sa na vznikajúcu stanicu vybrala trojčlenná posádka (Rusi S. Krikalev a J. Gidzenko a Američan W. Shepherd), ktorá na stanici inštalovala a aktivovala kritické systémy vrátane generátora kyslíka. Odvtedy sa na stanici vystriedali na kratší či dlhší pobyt astronauti z 23 krajín.
Keďže stanicu zblízka nevidíme, nevieme ani odhadnúť jej veľkosť a hmotnosť. V súčasnosti ISS váži až 419 ton a vzdialenosť medzi dvomi najodľahlejšími miestami je 109 metrov. Obývateľný objem je 388 m3, čo je ekvivalentné luxusnému rodinnému domu so spálňami pre šiestich ľudí a s dvomi kúpeľňami. Stanica letí po obežnej dráhe rýchlosťou 29 000 km/h, takže za 24 hodín obehne Zem 16-krát: kozmonauti teda vidia za jeden deň 16 východov a 16 západov Slnka.
Prevádzka ISS je veľmi nákladná a financuje ju najmä americká vesmírna agentúra NASA, ktorá každý rok vydáva na jej činnosť viac ako tri miliardy dolárov, z toho na transport posádok a nákladov pripadá asi 1,8 miliardy. Na prevádzke ISS sa okrem NASA podieľajú aj vesmírne agentúry ďalších krajín, a to ESA (European Space Agency), JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), CSA (Canadian Space Agency) a Roscosmos (State Corporation for Space Activities). Všetky tieto agentúry sa budú podieľať aj na zložitom a náročnom procese vyraďovania stanice z prevádzky (angl. decommissioning). Životnosť stanice stanovili na približne 30 rokov. Keďže vyradenie ISS sa nedá urobiť metódou posledný zhasne, agentúra NASA urobila výber z uchádzačov o operáciu nazývanú de-orbit, teda odstránenie z obežnej dráhy. Po ukončení výberu získala kontrakt v hodnote 843 miliónov dolárov spoločnosť SpaceX. Bude zodpovedná za bezpečné odstránenie ISS z obežnej dráhy znížením jej rýchlosti na presne stanovenú hodnotu. Tá povedie k pomalému poklesu stanice až do výšky, v ktorej postupne zhorí v atmosfére pri teplote 1 649 °C. Keby niektoré časti úplne nezhoreli, vletia do atmosféry v špeciálne vyhradenej zóne v južnom Pacifiku, kde neplávajú nijaké lode a nelietajú lietadlá.
RM