Len málo fosílií preklenuje priepasť medzi dinosaurami a vtákmi. Fosília spred 120 miliónov rokov nájdená v severovýchodnej Číne by mohla poskytnúť nové poznatky o tom, ako sa zo suchozemských dinosaurov vyvinuli lietajúce vtáky. Cratonavis zhui mal hlavu podobnú dinosaurovi a telo podobné vtákom. Paleontológ Li Zhiheng z Čínskej akadémie vied v Pekingu a jeho kolegovia uvádzajú, že Cratonavis mal lebku takmer identickú, aj keď menšiu, s lebkou teropodných dinosaurov, ako bol Tyrannosaurus rex.
Tomuto živočíchovi sa ešte nevyvinula pohyblivá horná čeľusť, akú majú moderné vtáky. Patrí do nedávno identifikovanej skupiny prechodných vtákov známych ako jinguofortisidy. Väčšina objavených vtákov z obdobia dinosaurov mala primitívnejšie zubaté hlavy ako súčasné vtáky.
Cratonavis mal nezvyčajne predĺženú lopatku a hallux, čiže dozadu smerujúci prst. Zväčšené lopatky, ktoré sa pri vtákoch z obdobia kriedy vyskytujú zriedkavo, mohli kompenzovať inak nedostatočnú mechaniku letu vtáka. Mohutný palec na nohe mohol Cratonavis podľa Liovho tímu používať na lov ako súčasné dravé vtáky. Vzhľadom na svoju veľkosť by bol však tento dinosaurus pravdepodobne drobným lovcom, ktorý by skôr likvidoval chrobáky, kobylky a príležitostne jaštery, než terorizoval oblohu.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP