Zimné obdobie je pre naše operence skúškou odolnosti. Tuhé mrazy a vysoká snehová pokrývka preveria najmä ich zdravotný stav. Slabšie a choré jedince nemajú v takýchto podmienkach šancu na prežitie, no ťažké to majú aj vtáky v dobrej kondícii. Mnohým z nich práve v zimnom období vieme pomôcť.

Vtáky sa so zimným obdobím vyrovnávajú rôzne. Mnohé z nich ešte v jesenných mesiacoch odleteli za teplom a potravou do iných krajín, iné zostanú a zimu prežívajú v našej prírode. Tie, ktoré tu zostali, patria najmä k semenožravým druhom vtákov. Väčšinou sú to niektoré druhy spevavcov živiacich sa semenami rôznych burín. A tých je takmer všade dosť, preto si v miernych zimách potravu nájdu bez väčších problémov.

V čase tuhých zím s vysokou vrstvou snehu sa však situácia radikálne mení. Prístup k potrave je obmedzený a vtáky trpia hladom. Takáto situácia je mimoriadne nebezpečná pre drobné druhy, ktoré majú rýchly metabolizmus a dlhodobejší nedostatok potravy je pre ne ohrozujúci, pričom sa často končí až smrťou. Veľmi nebezpečné a život ohrozujúce sú aj mrazivé dni a noci. Čím sú teploty nižšie, tým viac telesného tepla vtáky strácajú, a tým sú náchylnejšie na uhynutie. Počas studených dní a nocí môžeme pozorovať vtáky sediace s našuchoreným perím. To ich izoluje od chladu okolia a udržiava vytvorené teplo. Je známe, že mnohé vtáky v zimných mesiacoch využívajú oveľa menej energie na lietanie ako v iných ročných obdobiach. Lietanie sa preto často obmedzuje len na získanie potravy alebo únik do bezpečia pred predátorom.

Čas núdze aj pre dravce
Zima je ťažkým obdobím aj pre operené dravce. Sovám a iným dravým vtákom, ktoré sa živia najmä drobnými cicavcami, zamedzuje vysoká snehová prikrývka prístup k potrave. Niektoré druhy ju vedia čiastočne kompenzovať lovom vtákov, mnohé sú však na svoju potravu životne odkázané, napríklad sokol myšiar (Falco tinnunculus).

V zimnom období môžeme zazrieť aj zimné kŕdle myšiarky ušatej (Asio otus). Počas dňa odpočívajú na ihličnatých drevinách a podvečer vylietajú na lov. Je zaujímavé, že kŕdle myšiarok každoročne vyhľadávajú na zimovanie tie isté miesta a odpočívajú na tých istých stromoch ako v predchádzajúcich rokoch. Takéto miesta spoznáme podľa vývržkov, ktoré sa často v hojných počtoch nachádzajú pod týmito stromami. Myšiarky najčastejšie zimujú v intravilánoch obcí, na cintorínoch alebo v záhradách.

V čase nedostatku potravy sa mnohé dravé vtáky priživujú aj na uhynutých živočíchoch, ktoré sú pre ne najmä v zimných mesiacoch vítanou potravou. Je zaujímavé sledovať takéto hodovanie. K uhynutému zvieraťu sa často zlietne viacero jedincov, ktoré sa vzájomne napádajú v snahe získať takúto korisť len pre seba. No nielen dravce, ale aj krkavcovité vtáky s obľubou vyhľadávajú uhynuté živočíchy.
Text a foto Ing. Ľubor Čačko