Ľudia, ktorí vyrastali mimo miest, sa vedia lepšie orientovať ako ich obyvatelia, vyplýva z rozsiahlej štúdie uverejnenej v časopise Nature. Takmer 400 000 ľudí z 38 krajín sveta hralo videohru s názvom Sea Hero Quest, ktorú navrhli neurovedci a vývojári hier ako zábavný spôsob získavania údajov o mozgoch ľudí. Hráči pilotovali loď a hľadali rôzne ciele.
Ľudia vyrastajúci mimo miest, kde sa zrejme stretli s množstvom kľukatých ciest, boli v priemere lepší pri hľadaní cieľov ako ľudia, ktorí vyrastali v mestách. Rozdiel medzi nimi bol najvýraznejší tam, kde majú mestá jednoduché mriežkované usporiadanie, ako napríklad v Chicagu, kde sú ulice rozmiestnené pod uhlom 90 stupňov. Čím jednoduchšie sú mestá, tým väčšia je výhoda ľudí z vidieka, uvádza kognitívny vedec Antoine Coutrot z Národného vedeckovýskumného centra v Lyone.
Je pravdepodobné, že za rozdielmi v navigácii stojí prostredie, ktoré ich obklopovalo v detstve. Ak ste ako dieťa vystavení komplexnému prostrediu, naučíte sa nájsť cestu a vyviniete si na to správne kognitívne procesy, uzatvára A. Coutrot.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP