Fyziklání Online patrí k najväčším online fyzikálnym súťažiam na svete. Účelom súťaže je, okrem iného, rozvoj vedomostí v rôznych oblastiach fyziky a matematiky, rozvoj tímovej práce a popularizácie vedy hlavne medzi žiakmi stredných škôl.
Každoročne ju organizujú vysokoškolskí študenti z FYKOS-u (Fyzikální korespondenční seminář), ktorý je zastrešovaný Matematicko-fyzikálnou fakultou Univerzity Karlovy v Prahe. Tento rok sa uskutočnil už 11. ročník, a to v stredu 24. novembra 2021. Zúčastniť sa mohli až 5-členné družstvá stredoškolákov, ktorí súťažili v troch kategóriách rozdelených podľa ročníku štúdia členov tímu.
Okrem týchto základných kategórií má Fyziklání Online aj špeciálnu kategóriu Open, do ktorej sa môže prihlásiť ktokoľvek. Popularita súťaže každým rokom rastie, tohto roku sa jej zúčastnilo 3 006 súťažiacich zo 715 tímov zo 47 krajín naprieč piatimi kontinentami.
Samotná súťaž sa skladala z dvoch častí. Na začiatku hlavnej časti dostali súťažiaci sedem úloh, ktoré mali k dispozícii v českom a anglickom jazyku, a za každým po odovzdaní správneho výsledku niektorej z nich získali zadanie nového, náročnejšieho príkladu. Hodinu po zahájení sa otvorila časť s názvom Hurry-up, ktorá obsahovala tri línie tematicky prepojených úloh. Tieto úlohy boli o trochu jednoduchšie. Prvú polhodinu mohli súťažiaci dostať bonusové body za každú dokončenú úroveň, teda za vyriešenie úloh s rovnakým číslom zo všetkých troch linií Hurry-upu. V celej súťaži sa hodnotila nielen samotná správnosť výsledku, ale taktiež záležalo na počte pokusov, ktoré účastníci potrebovali na správnu odpoveď, pretože s každým chybným pokusom počet bodov získaných z úlohy klesal.
Mnoho tímov podalo v súťaži skvelé výkony, preto si tí najúspešnejší zaslúžia veľké uznanie. V kategórii A zvíťazil tím Professional Dumbasses zo Singapuru so ziskom 201 bodov, v kategórii B tím Relativistic Squad z Vietnamu s 221 bodmi, v kategórii C tím Rick Astley z Indie so 137 bodmi a v kategórii Open medzinárodný tím Metaphysical Brawlers so ziskom 285 bodov. Najlepšími českými a slovenskými družstvami boli tím e=pi=sqrt(g)=3 v kategórii A so ziskom 192 bodov, tím Archimedova Vaňa v kategórii B s 157 body, tím Viklání v kategórii C so 110 bomi a tím ZAMO v kategórii Open so 159 bodmi.
Najlepšie tímy získali hodnotné ceny ako napríklad tričká, mikiny, knižky alebo licencie na programy Graphmatica, OrgPad a Wolfram Mathematica. Veríme, že všetci súťažiaci si domov odniesli nové pozitívne zážitky a skúsenosti, ktoré môžu uplatniť v nadchádzajúcom ročníku alebo už 11. februára 2022 na súťaži Fyziklání v Prahe.
FYKOS