Vo vzdialenej hviezdnej škôlke sa nachádzajú novonarodené svety veľkosti Jupitera. Najmenší z nich je obklopený prachovým diskom, z ktorého môžu vzniknúť mesiace. Objav, ktorý sa podaril vďaka Vesmírnemu ďalekohľadu Jamesa Webba (JWST), by mohol priniesť nové poznatky o formovaní hviezd a planét, uvádzajú vedci v časopise The Astronomical Journal.
Hviezdy vznikajú z oblakov plynu a prachu, keď sa vplyvom gravitácie zhluky materiálu zrútia. Rovnaký proces môže vytvoriť aj menšie nehviezdne objekty, ako sú obrie planéty a hnedé trpaslíky. V mladej hviezdokope NGC1333, ktorá sa nachádza asi 1 000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Perzeus, našli astronómovia stovky nových objektov podobných hviezdam vrátane šiestich svetov s hmotnosťou päť- až pätnásťkrát väčšou ako Jupiter. Prachový disk okolo najmenšieho sveta je rovnaký ako tie, ktoré obiehajú okolo mladých hviezd a umožňujú vznik planetárnych sústav. Tento prachový disk sa raz môže zmeniť na skupinu obiehajúcich mesiacov, skonštatoval astrofyzik Adam Langeveld z Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Vedci plánujú pomocou JWST preskúmať chemické zloženie novovzniknutých svetov aj okolitého materiálu a zisťovať, aké druhy objektov a za akých okolností môžu v tomto prostredí vzniknúť.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP