CERN nedávno usporiadal slávnosť položenia základného kameňa pre Science Gateway (Vedecká brána), čo je nový vlajkový projekt laboratória v oblasti vzdelávania a popularizácie vedy.
Pri úspešnom začiatku výstavby bola prítomná Fabiola Gianotti, generálna riaditeľka CERN-u, John Elkann, predseda Stellantis a FCA Foundation, ktorý je hlavným donorom, ďalej Renzo Piano, architekt a zakladateľ Renzo Piano Building Workshop, a napokon Antonio Hodgers zastupujúci Ženevský kantón. Ursula Bassler, predsedníčka Rady CERN, sa pripojila k slávnosti vzdialene. Na slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia členských a pridružených členských štátov CERN, hostiteľských štátov a mnohých ďalších partnerov.
Keď sa laboratórium otvorilo v roku 1954, jeho Dohovor už podporoval otvorenosť a záväzok angažovať sa v oblasti vzdelávania a popularizácie. Takmer o sedemdesiat rokov neskôr, keď laboratórium privítalo už viac ako dva milióny návštevníkov, CERN navyšuje svoju kapacitu pre návštevníkov všetkých vekových skupín z blízkeho i vzdialeného okolia a rozširuje svoje vzdelávacie portfólio s cieľom čoraz viac inšpirovať budúce generácie smerom k vede a výskumu. Státisíce návštevníkov ročne budú mať možnosť vydať sa na strhujúcu cestu vedou, objavmi a technológiami v CERN-e pod vedením ľudí, ktorí sa na tom všetkom podieľajú.
Vedecká brána CERN-u, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2023, má ako prioritu udržateľnosť životného prostredia. Bude to ikonická, uhlíkovo neutrálna budova a miestny orientačný bod obklopený 400-stromovým čerstvo vysadeným lesom. Vedecká brána, ktorá je úzko prepojená s areálom CERN-u, bude obsahovať aj modulárne auditórium s 900 sedadlami, priestory, ktoré úplne vtiahnu návštevníkov, laboratóriá pre praktické aktivity pre návštevníkov od 5 rokov a mnoho ďalších interaktívnych vzdelávacích príležitostí.
Výstava na Esplanade des Particules podrobne opisuje projekt a jeho spojenie s CERN-om.
Rada by som vyjadrila svoju najhlbšiu vďačnosť mnohým partnerom v našich členských a pridružených členských štátoch i mimo nich, ktorí umožnili projekt Vedeckej brány CERN-u, najmä našim štedrým darcom. Výzvy, ktorými sme prešli za posledných 18 mesiacov, preukázali trvalú hodnotu a nevyhnutnosť vedy a potrebu medzinárodnej spolupráce. Veda spája ľudí a ukazuje, čo môže ľudstvo dosiahnuť, keď dáme svoje rozdiely stranou a zameriame sa na spoločné dobro. Veda dáva nádej a dôveru v lepšiu budúcnosť. Chceme, aby Vedecká brána CERN-u inšpirovala všetkých, ktorí prídu na návštevu, krásou a hodnotami vedy, uviedla počas svojej úvodnej reči generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianotti.
S radosťou a hrdosťou spúšťame dnes tento ambiciózny projekt, kde vďaka spolupráci rôznych zručností, národností a jazykov vybudujeme miesto výmeny skúseností a poznania. Most, mosty navždy! Sklenený most, ktorý spája rôzne témy a časti Vedeckej brány a zároveň umožňuje fyzické stretnutie medzi výskumníkmi a deťmi, návštevníkmi a fyzikmi, turistami a vedcami, a to všetko vďaka zvedavosti a túžbe po vedomostiach, uviedol Renzo Piano, medzinárodne uznávaný architekt, ktorý navrhoval budovy ako Zentrum Paul Klee v Berne, Pompidou Center v Paríži a Shard v Londýne.
V spoločnosti Stellantis pevne veríme v dôležitosť vzdelávania s dôrazom na oblasť vedy a techniky, povedal John Elkann, predseda Stellantis a nadácie FCA. Podpora vzdelávania v oblasti STEM sa ukázala ako najefektívnejší spôsob, ako udržať našu spoločnosť otvorenú a bezpečnú, ako sme zistili minulý rok prekonaním krízy covid-19.
Vedecká brána CERN-u je vynikajúcim spôsobom ako demokratizovať vedecký výskum a nádhernou vstupnou bránou do Ženevy, uviedol Antonio Hodgers, ženevský štátny radca zodpovedný za územné plánovanie.
Budeme sa snažiť nielen pri výstavbe a prevádzke Vedeckej brány, ale aj v širšom meradle, aby sme zabezpečili, že si veda zachová miesto integrity, dôveryhodnosti a medzinárodnej spolupráce zameranej na mier, uviedla Ursula Bassler, prezidentka Rada CERN.
Ivan Melo
European Particle Physics Communication Network