Paleontológ z Ústavu paleontológie stavovcov a paleoantropológie Čínskej akadémie vied Thomas Stidham na základe najnovšieho výskumu tvrdí, že aj malé neúplné fosílie môžu poskytnúť údaje na prepojenie globálnych vedeckých otázok. Spolu s kolegami totiž identifikoval z fosílie kosti nájdenej v povodí rieky Uinta vo východnom Utahu nový druh vyhynutého vtáka podobného prepelici.
Uintan paraortygid žil pred približne 44 miliónmi rokov počas eocénu a patrí do zaniknutej skupiny Paraortygidae, príbuznej radu kurotvarých vtákov (Galliformes), ako sú kury, morky, perličky a prepelice. Uintan paraortygid však zapĺňa medzeru vo fosílnych záznamoch o zaniknutých príbuzných kurčiat a moriek. Svojou veľkosťou a jedinečným tvarom sa totiž veľmi podobá skorým fosíliám paraortygidov zo sedimentov s podobným geologickým vekom z Namíbie v južnej Afrike a Uzbekistanu v Strednej Ázii, ktoré boli od seba navzájom oddelené oceánmi. Z fosílií paraortygidov z Európy, Ázie, Afriky a Severnej Ameriky vyplýva, že skupina bola na začiatku vývoja veľmi rozptýlená a prekročila oceány, a tak sa rozšírila. Beth Townsendová z arizonskej Stredozápadnej univerzity upozornila aj na to, že vták Uintan vyplní nielen časový odstup, ale tiež nám pomôže lepšie porozumieť živočíšnej komunite v tomto čase.
Aj keď Uintan paraortygid je jedinečná fosília, zatiaľ nedostala formálne vedecké meno, pretože vedci chcú nájsť viac jeho kostí.
Zo stránky Phys.org spracovala BP