Život v počítači

Multifunkčný štadión Tottenham Hotspur v Londýne, foto wikipédia/Hz

Budova vášho pracoviska vám určí, kde po príchode do práce zaparkujete svoje auto, v ktorých miestnostiach budete v ten deň pracovať, stretávať sa aj odpočívať. Budova rozozná, aké osvetlenie máte pri práci najradšej, akú teplotu v miestnosti vám treba nastaviť, či máte radšej kávu alebo čaj a koľko cukru si dávate.

Zároveň však budova toto všetko vykonáva s minimálnou spotrebou energií a je pripravená prepojiť sa so sieťou podobne vybavených budov v širokom okolí… Myšlienka inteligentných budov dostávala, ak pominieme oblasť vedeckej fantastiky, prvé reálne kontúry v 80. rokoch minulého storočia. Už po pár desaťročiach umožnil rast výkonnosti a dostupnosti počítačovej techniky v tejto oblasti výsledky, ktoré začínajú pripomínať tú niekdajšiu science-fiction. Azda nevyhnutne sa však zároveň vynárajú i staronové otázky: sú inteligentné budovy predobrazom žiarivej budúcnosti alebo skôr dystopie?

Foto Pixabay

Na hrane

V amsterdamskom sídle poradenskej firmy Deloitte, nazvanom The Edge (čo možno preložiť ako okraj alebo hrana), sú všetci pracovníci prostredníctvom firemnej aplikácie v smartfónoch zapojení do siete, ktorú riadi budova. Tá má prehľad o ich dennom pracovnom rozvrhu a dokáže podľa neho naplánovať ideálne rozloženie a využitie kancelárskych priestorov tak, aby to bolo čo najergonomickejšie pre ľudí a čo najúspornejšie z hľadiska spotreby energií. Nikto nemá svoj pevný pracovný stôl, ani svoju kanceláriu. Budova zámerne premiešava zamestnancov v duchu hesla o rozbíjaní rigidných postupov a predstáv v práci.
Priestory s celkovou rozlohou 40 000 m² sleduje sieť 28 000 senzorov, ktoré menia prostredie podľa aktuálneho využitia a podľa toho, kto sa v ňom nachádza (aplikácia v telefóne pozná základné osobné preferencie jednotlivých používateľov). Každé pracovné miesto (stôl, stolička) je maximálne 7 metrov vzdialené od najbližšieho okna. Strop je pokrytý svetelnými LED panelmi, ktoré špeciálne pre účely Edge vyvinula firma Philips. Tie si vyžadujú len minimálne množstvo elektriny – na ich napájanie stačí sieť Ethernet – a prostredníctvom spojenia so smartfónmi sa dajú zamerať s presnosťou lokalizácie až 20 cm. Senzory v paneloch, zosieťované spôsobom, ktorý tvorcovia prirovnávajú k mozgovým synapsám, neustále monitorujú pohyb, svetlo, teplotu a vlhkosť v priestoroch budovy.
Projekt Edge získal od svojho dokončenia v roku 2015 mnohé ocenenia a dosiaľ najvyšší rating britskej agentúry BREEAM, ktorá oceňuje architektonické projekty za environmentálnu udržateľnosť a inovatívnosť. Edge spotrebuje o 70 % menej elektrickej energie ako iné porovnateľne veľké kancelárske budovy. Strechu a južnú stenu pokrýva najväčšia plocha fotovoltaických článkov spomedzi všetkých európskych kancelárskych budov (vyše 6 000 m²). Solárne panely poskytujú dostatok elektriny na prevádzku všetkých mobilných zariadení (smartfónov, laptopov) a elektrických vozidiel. Vďaka 129 m hlbokým studniam a inovatívnemu využívaniu termálnej energie je budova sebestačná pri kúrení či chladení vzduchu. Na splachovanie toaliet a zavlažovanie zelených terás v presklenom átriu a bezprostrednom okolí budovy sa používa dažďová voda zo zberačov na streche. Kúrenie, prívod čerstvého vzduchu a osvetlenie sú integrované a ovládané senzormi podľa prítomnosti či neprítomnosti ľudí na každých asi 18 m²: ak sú úseky prázdne, spotreba energií na nich klesá takmer na nulu.

Prepitné pre robota

Átrium v budove The Edge, foto facebook The Edge/Kijk op Noord-Holland,

Amsterdamský Edge nebol v rebríčkoch agentúr a hodnoteniach odborných publikácií dosiaľ prekonaný. V kategórii špičkových inteligentných budov však, samozrejme, nie je ojedinelý. Radí sa k nim tiež napríklad londýnsky multifunkčný štadión Tottenham Hotspur. Ten ponúka návštevníkom wi-fi pripojenie cez 1 600 prístupových bodov. Pomocou 700 bluetooth majákov sa ľudia môžu pripojiť k telefónnej aplikácii, ktorá ich pomôže navigovať k reštauráciám, obchodom a podobne. Štadión disponuje vysúvacím povrchom, ktorý sa dokáže v priebehu 25 minút zmeniť z klasického futbalového trávnika na umelý trávnik pre zápasy amerického futbalu.
Allianz Arena v Mníchove je zasa vybavená senzormi, ktoré sledujú stav trávnika a podľa potreby automaticky nariadia zavlažovanie alebo vyššiu teplotu v hale. Vonkajší povrch haly je vybavený tromi miliónmi svetiel, ktoré pomocou digitálneho ovládacieho systému menia farby podľa potreby.
V 288-izbovom hoteli Sheraton v Los Angeles sa okrem bežných zamestnancov o pohodlie hotelových hostí starajú 120 cm vysoké pohyblivé roboty typu TUG od firmy Aethon. Tie sú vybavené senzormi, ktoré im umožňujú voľný pohyb po budove bez toho, aby vrážali do ľudí či jeden do druhého. Roboty – pôvodne vyvinuté pre služby v zdravotníctve – pomáhajú hosťom s batožinou, na požiadanie im ukazujú cestu k výťahom a starajú sa o donášku do izby.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 8/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R