Po druhej svetovej vojne sa USA pýšili asi 300 000 bojovými lietadlami, v súčasnosti je ich počet asi 13 400.
Dôvodom tejto zmeny je ustavičný technický pokrok, ktorý dramaticky zvýšil bojové schopnosti, ale aj náklady na každé súčasné lietadlo. To viedlo k zoštíhleniu letectva, ale aj k zmene stratégie boja – v súčasnosti je rozhodujúca technika, nie počet. Preto sa ručička váh prikláňa k stratégiám, ktoré nie sú závislé od veľkého počtu lietadiel, ale od množstva techniky, ktorá sa dá vtesnať do každého z nich. A práve v tom by mohol Kratos XQ-58A Valkyrie vynikať.
Kratos XQ-58A Valkyrie je bezpilotné experimentálne bojové lietadlo, ktoré sa dá ťažko zistiť na radare. Mohlo by byť priamo spojené so stíhačkou F-35 prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia, pričom F-35 by ovládal pilot. Nákladný priestor Valkyrie pojme najmenej dve bomby s malým priemerom, pričom jej dolet je viac ako 3 200 km. Americké ministerstvo dopravy má zámer spojiť tieto bezpilotné bojové lietadlá so stíhačkami F-35 a novými F-15EX prostredníctvom šifrovaných dátových spojení v rámci programu Skyborg. Toto spojenie podporované palubnou umelou inteligenciou umožní pilotovi lietadla ovládať pomocníka bez posádky, dokonca ho aj poslať dopredu, aby po návrate odovzdal pilotovi informácie zo svojich senzorov.
Drony Valkyrie by dokázali nájsť pozemné ciele pre stíhačku s posádkou, dokonca by sa mohli obetovať, aby ochránili lietadlá s posádkou pred blížiacimi sa strelami. Jeden dron Valkyrie vychádza približne na 2 milióny dolárov. Na porovnanie – cena jednorazovej riadenej strely Tomahawk sa odhaduje na 1,4 milióna dolárov, bojové lietadlá ako RQ-4 Global Hawk stoja viac ako 120 miliónov dolárov za jedno. Velitelia teda môžu s dronmi podstúpiť väčšie riziká bez obáv z ich straty.
NexTech, foto USAF
Článok vznikol v spolupráci s NEXTECH.