Ak ste ryba a svrbí vás niečo, žralok by bol zrejme tým posledným, o čo by ste sa chceli poškrabať. Vedci však zbadali niekoľko druhov rýb priplávať k žralokom a zámerne sa o ne obtierať. Zdá sa, že korisť využíva drsnú kožu predátorov, aby sa zbavila parazitov.
Keď biologičky Lacey Williamsová a Alexandra Anstettová sledovali žraloky modré v juhoafrickej zátoke Plettenberg, všimli si, ako rôzne menšie ryby plávali k žralokom a obtierali sa o ne. Žraločia koža je pokrytá pevnými šupinami, ktoré ich chránia a znižujú odpor pri plávaní. Menšie ryby sa vždy škriabali v oblasti chvosta žraloka alebo hneď pod chrbtovou plutvou. Podľa A. Anstettovej by to skrátka mohlo byť bezpečné miesto, ďaleko od zubov ostrých ako žiletka. Keďže je však štruktúra a drsnosť kože na tele žraloka rozličná, môže to byť tiež lepšie miesto na poškrabanie sa.
Zdá sa, že žraloky zohrávajú nedocenenú, no významnú úlohu v zlepšovaní zdravia rýb. Samotné žraloky tým však nevyzerajú byť nadšené. Často sa pokúsili vyhnúť otravným rybám náhlym otočením sa, plávali nahor a nadol, alebo sa ponorili točivými pohybmi. Nevedno, či sa snažili vyhnúť samotným rybám alebo ich parazitom.
Zo stránky Science spracovala BP