Ak existuje predmet, ktorý by mohol všeobecne symbolizovať hru a šport, je to nepochybne lopta. Jedna z najstarších detských hračiek vynájdených človekom a dozaista tiež jedna z najstarších športových pomôcok.
Lopta je natoľko univerzálna, že hry s ňou sa nezávisle od seba objavili v rôznych obdobiach na všetkých kontinentoch obývaných ľuďmi a doteraz je základom najpopulárnejších športov na svete.
Najpopulárnejší šport
Podľa údajov Medzinárodnej futbalovej federácie na celom svete hrá v súčasnosti aktívne futbal približne 240 miliónov ľudí. Niektoré zdroje hovoria až o275 miliónoch hráčov. Počty fanúšikov sa odhadujú na tri a pol miliardy ľudí. Futbal je jednoznačne najrozšírenejším kolektívnym športom na zemeguli a patrí aj medzi športy s najstaršou históriou. Hoci prvá futbalová asociácia sa sformovala v Anglicku v roku 1863 a Anglicko sa preto považuje za kolísku tohto športu, korene tejto hry siahajú oveľa hlbšie do minulosti.
Kolektívne naháňanie lopty po ihrisku poznali pod názvom tlachtli už stredoamerickí Mayovia a po nich Aztékovia. Svoje vlastné loptové hry poznali aj starovekí Gréci, hoci zápasy neboli súčasťou panhelénskych hier a neodohrávali sa na štadiónoch. Najpopulárnejšia hra mala názov episkyros: v rámci nej sa dva tímy 12 alebo 14 hráčov usilovali prehodiť loptu ponad súperov a vytlačiť ich za zadnú čiaru. Episkyros však umožňoval hru rukami a svojou násilnosťou pripomínal skôr predchodcu súčasného ragby či amerického futbalu.
Prvý hviezdny hráč?
Zrejme najstarším športom, ktorý pripomínal futbal, bola čínska hra cuju – záznam o nej sa našiel v zbierke prejavov Čan Kuo Cche (Plány bojujúcich štátov) pochádzajúcej z 3. storočia pred n. l. Hra bola v Ázii populárna až do 14. storočia. Hralo sa na obdĺžnikovom ihrisku ohraničenom nízkymi múrikmi alebo špagátmi. V strede boli umiestnené jedna alebo dve brány, cez ktoré sa hráči snažili dostať loptu. V tradičnej verzii existovala len jedna brána a každé mužstvo sa snažilo skórovať cez ňu zo svojej strany. Existoval aj variant nazývaný baida, pri ktorom sa hráči striedali v pokusoch o strelenie gólu bez zásahu súpera.
Nedávne nálezy sú ešte staršie. Lopty nájdené v roku 2020 v hroboch jazdcov na koňoch pri meste Turfan v severozápadnej Číne sú dôkazmi o 3 000 rokov starom športe. V jednom z hrobov sa nachádzali pozostatky 40-ročného muža s pestrofarebnými vlnenými nohavicami – najstaršími známymi nohavicami na svete. Nepoznáme presnú identitu tohto muža, ale keď si uvedomíme aj niektoré jeho ďalšie pohrebné predmety, napríklad konárik zdobený farebnými pásmi a strapcom a, samozrejme, loptu označenú červeným krížom, môžeme si predstaviť, že sa vo svojej komunite tešil zvláštnemu postaveniu, možno vynikajúceho hráča, na ktorého sa muselo spomínať, hovorí archeológ Patrick Wertmann z Zürišskej univerzity. Podľa vedcov však muž v nohaviciach nehral futbal, ale skôr pólo. Na povrchu loptičiek sa totiž zachovali stopy po úderoch pálkou.
Veľa možností
Fyzikálne princípy vysvetľujúce správanie sa lopty nie sú zložité a nie je ich ani veľa. Aj tu však platí stará poučka: jednoduchosť pravidiel ešte neznamená, že aj výsledok bude jednoduchý. Do lopty kopeme, štucháme, udierame pálkou, odpaľujeme ju výpletmi rakiet, kotúľame ju, hádžeme, odrážame rukami aj hlavami. A toto všetko s ňou robíme na tráve, betóne, piesku, antuke, na plátne na stole, na parketách, pod holým nebom, za vetra i bezvetria, v telocvični alebo hale.
Očakávame od nej, že sa bude odrážať späť do našich rúk, aby sme mohli driblovať ako pri basketbale. Že zaletí čo najďalej po čo najpriamejšej dráhe – alebo radšej s rotáciou a falšom ako pri futbale. A preto sú raz lopty čo najľahšie, kým inokedy sú ťažké a vyplnené pevnou hmotou, zo všetkých možných materiálov v rôznych veľkostiach. V takejto situácii aj zopár pohybových zákonov zaručí nekonečno variácií.
R