Podľa vedcov sa veľkosť európskych psov pred 2- až 8-tisíc rokmi zdvojnásobila. Toto zväčšenie im mohlo pomôcť chrániť ovce pred medveďmi a dokonca aj pred ich priamym predkom – vlkom dravým.
Psy boli domestikované pred 15- až 30-tisíc rokmi. O veľkosti prvých šteniat je známe len málo, hoci boli zrejme menšie ako vlky dravé, z ktorých pochádzali. Praveké psy mohli pomáhať ľuďom pri love a ťahaní saní. Zooarcheológ Martin Welker z Arizonského štátneho múzea a jeho kolegovia skúmali pozostatky psov objavených v starovekých ľudských osadách v Chorvátsku a susedných krajinách, aby zistili, ako sa veľkosť a úlohy psov časom menili. Pozostatky pochádzali spred 8 000 rokov z obdobia neolitu až po rímske obdobie, teda približne pred 2 000 rokmi.
Psy žili v regióne už predtým, ale prví neolitickí poľnohospodári, ktorí prišli z Anatólie a Blízkeho východu, so sebou priviedli nové plemeno. Nové zvieratá vážili v priemere asi 15 kg – približne ako borderská kólia. V bronzovej dobe sa priemerná hmotnosť zvýšila na 17 kilogramov a v rímskej dobe sa vyšplhala na 24 kilogramov. Staroveké rímske záznamy naznačujú, že v tom čase boli psy ešte väčšie a dosahovali hmotnosť najmenej 32 kilogramov, čo je takmer hmotnosť súčasných pyrenejských horských psov.
Zo stránky Science spracovala BP