Keď malé, tzv. sklené žaby druhu Hyalinobatrachium fleischmanni zaspia, z obehu sa im odoberie takmer 90 % červených krviniek. Podľa vedcov sa krvinky schovajú do úkrytov vnútri žabej pečene, ktorá ich skrýva za zrkadlovým povrchom. Biológovia vedeli, že tieto žaby majú priesvitnú kožu, ale objav ukrývania červenej krvi odhalil ďalší stupeň maskovania stavovcov.
Srdce prestalo pumpovať červenú krv s normálnou farbou a pumpovalo len modrastú tekutinu, hovorí evolučný biochemik Carlos Taboada z Dukovej univerzity. Úžasné je tiež to, že žaby udržia takmer všetky svoje červené krvinky pohromade celé hodiny bez zrazenín. Keď žabu prebudíte, bunky sa samy rozbalia a opäť začnú cirkulovať, hovorí spoluobjaviteľ Jesse Delia. Skrytie červených krviniek spôsobuje zelenkavú priehľadnosť, ktorá môže mať veľký význam pre tvory tráviace dni skryté ako malé tiene na spodnej strane listov vysoko v korunách stromov.
Ukázať, čo robia červené krvinky v živých žabách, bolo náročné. J. Delia a C. Taboada použili techniku fotoakustického zobrazovania, ktorá odhaľuje skryté vnútro vďaka jemným vibráciám vznikajúcim pri dopade svetla na rôzne molekuly a spôsobujúcim mierne uvoľňovanie energie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP