AI modeluje vývoj klímy

Algoritmy generatívnych nástrojov umelej inteligencie, ako je DallE, sa v kombinácii s fyzikálnymi údajmi môžu použiť na modelovanie zemskej klímy. Počítačoví vedci v americkom Seattli a San Diegu ich použili na vytvorenie modelu, ktorý dokáže predpovedať klimatické modely na 100 rokov 25-krát rýchlejšie ako súčasné postupy. Model s názvom Spherical DYffusion dokáže predpovedať 100 rokov vývoja klímy za 25 hodín – takáto simulácia by iným modelom trvala týždne. Existujúce najmodernejšie modely musia bežať na superpočítačoch, zatiaľ čo tento môže bežať na klastroch GPU v laboratóriu. Jednou z hlavných výhod v porovnaní s bežným difúznym modelom (DM) je, že náš model je oveľa efektívnejší. S konvenčným DM je možné generovať rovnako realistické a presné predpovede, ale nie takou rýchlosťou, informovali výskumníci.

Klimatická simulácia generovaná modelom Spherical DYffusion
Snímka z klimatickej simulácie generovanej modelom Spherical DYffusion, ilustrácia University of California San Diego

Generatívne modely umelej inteligencie by sa v spojení so sférickým neurónovým operátorom, modelom neurónovej siete určeným na prácu s údajmi na guli, mohli použiť na skupinové klimatické prognózy. Program sa začína poznaním klimatických modelov a potom na základe naučených údajov aplikuje sériu transformácií na predpovedanie budúcich modelov. Model má zatiaľ určité obmedzenia, ktoré sa výskumníci snažia prekonať v jeho ďalších verziách, napríklad zahrnúť do simulácií viac prvkov. Medzi ďalšie kroky patrí simulácia reakcie atmosféry na CO2.

Zo stránky ScienceDaily spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.