Rybie fosílie v sedimentoch pri Peru naznačujú, že v oceánoch teplejšej Zeme budú prevládať menšie druhy rýb. Otepľovanie v dôsledku klimatickej zmeny vytvorí ekosystémy, v ktorých budú dominovať menšie ryby, najmä pre menšiu dostupnosť kyslíka.
Oceánológ Renato Salvatteci a jeho kolegovia skúmali dávne populácie rýb počas posledného globálneho teplého, alebo medziľadového, obdobia. Vyhodnotili fosílne rybie stavce v sedimentoch, ktoré ukladal Humboldtov prúd pri pobreží Peru za posledných 130 000 rokov. Zistili, že v teplých obdobiach prevládali malé ryby podobné býčkovi, a nie väčšie druhy ako sardely, ktoré dominujú súčasnému ekosystému. Podľa nich to spôsobil menší obsah kyslíka v teplejšej vode a nie zmeny v ponuke potravy.
Podobný vývoj v budúcnosti by mal nielen zásadný vplyv na morskú biodiverzitu, ale predstavuje hrozbu aj pre rybolov na celom svete. Zistenia Salvatteciho a kol. sú najnovším prírastkom k objavujúcim sa dôkazom, že teplejšia budúcnosť zmení ekologické spoločenstvá v tropických oceánoch, čo neúmerne ovplyvní rozvojové krajiny, kde je závislosť od drobného rybolovu obzvlášť vysoká, uvádzajú oceánológovia Moriaki Yasuhara a Curtis Deutsch.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP