Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 30. 9. 2022, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe, aby ukázali malým aj veľkým výskumníkom, že dôvera vo vedu je aj naďalej silná. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom Európskej noci výskumníkov prinesú najnovšie vedecké objavy a inovácie. Ich sprievodcami budú významní zahraniční vedci, ale aj poprední slovenskí výskumníci a mladé vedecké nádeje.
Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Aj na to sa môžu tešiť návštevníci už 16. ročníka Európskej noci výskumníkov, ktorej tohtoročným mottom je výzva Dôverujme vede. Festival vedy sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách a Slovensko medzi nimi ani tentokrát nebude chýbať. Naším hlavným cieľom je aj tento rok podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a prostredníctvom nich lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja, objasňuje Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá podujatie spoločne s partnermi SAV, CVTI SR a I-Europa organizuje.
V rámci viac ako 210 vedeckých stánkov a 60 prednášok po celom Slovensku si budú môcť návštevníci v Bratislave vypočuť prednášku o Project Picoballoon, medzinárodnom výskumnom projekte zameranom na sledovanie a analýzu meteorologických dát z atmosféry, ako aj sledovať živý štart stratosférickej sondy. V Košiciach mladí výskumníci uvidia trojkolku TRIOTA, ktorá na výrobu elektriny pre svoj pohon spaľuje vodík. V Banskej Bystrici si posvietime na vznik pojmu ROBOT a dozvieme sa o zákonoch robotiky. V Žiline sa pozrieme na zvládanie kríz rôzneho druhu a zobrazovanie katastrof prostredníctvom virtuálnej reality. V Poprade sa návštevníci dozvedia zaujímavosti o mozgu a budú si môcť vymodelovať aj vlastný neurón.
V každom meste je navyše pripravený špeciálny program, interaktívne prednášky, vedecké workshopy či súťaže, ktoré sú prispôsobené veku návštevníkov. Základné, ale aj stredné školy sa môžu opäť prihlásiť na rôzne sprievodné podujatia vo svojom regióne. Pre košický región sme vo hvezdárni v Medzeve pripravili rôzne pokusy a hračky, napríklad aj v hmlovej komore. Na Geomagnetickom observatóriu v Hurbanove si budú môcť návštevníci prezrieť fungujúci seizmograf. Pre deti z obcí Hlinné a Soľ sme v spolupráci s OZ Equity aj tento rok pripravili podujatie Veda v osade. Lektormi budú nadšenci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, dopĺňa Ľ. Bilský. Detailný program Európskej noci výskumníkov 2022 v jednotlivých mestách je zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.
Jedným z najväčších lákadiel pre návštevníkov v Bratislave bude demonštrácia lietajúcich bionických robotov od spoločnosti Festo. Tieto fascinujúce lietajúce tvory uchvátia každého návštevníka svojou krásou, ladnosťou a dokonalosťou pohybu. Sme vďační spoločnosti FESTO, že ich na Noc výskumníkov prinesie a som rád, že s nimi počas dňa vystúpi až šesťkrát tak, aby mal každý možnosť ich vidieť, hovorí Ľ. Bilský.
Zaujímavosťou bude určite aj ukážka štvornohého autonómneho robota Artabana od spoločnosti Panza Robotics. Deti i dospelí si budú môcť pozrieť, ako vyzerá špičkový robotický pomocník, ktorý si nájde svoje využitie v oblasti bezpečnosti, monitorovania odpadov, v zdravotníctve či komunálnych službách, vysvetľuje Ľ. Bilský.
Zo zahraničných hostí môžeme spomenúť amerického profesora Humberta Campinsa, ktorý nám porozpráva o hrozbách asteroidov pre našu Zem a čo máme ako ľudstvo robiť, aby sme riziko ich vzniku minimalizovali. Na pódiu v Starej Tržnici v Bratislave vystúpi aj izraelský futurológ Roey Tzezana, ktorý načrtne veľké príležitosti, ale aj hrozby, ktoré nám prinášajú moderné technológie.
Tak ako každý rok, aj tento ročník Európskej noci výskumníkov so sebou prinesie desiatky diskusií so špičkovými odborníkmi. O tom, ako navrátiť dôveru vo vedu, budú diskutovať Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Dušan Škvarna (profesor, Univerzita Mateja Bela), Silvia Porubänová (sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva) a Daniela Kováčová (vysokoškolská pedagogička, Univerzita Mateja Bela). Je pre mňa veľkým potešením, že o kľúčovej téme tohtoročnej Európskej noci výskumníkov prídu diskutovať skutočné kapacity slovenskej vedy. Diskusiu budeme aj streamovať na našej webstránke, aby bola dostupná aj nadšencom vedy, ktorí sa do Bratislavy nedostanú, pozýva Ľ. Bilský.
Text a foto SOVVA