Vedci v oblasti kolektívneho správania použili nový nástroj na analýzu pohybu futbalistov, ktorý presahuje rámec pohľadu na jednotlivých športovcov, aby zachytil fungovanie ako celku. Metóda, ktorá vychádza zo štatistickej fyziky, ale nikdy sa nepoužila na analýzu športu, nájde jasné rozdiely v kolektívnej dynamike medzi víťaznými a menej úspešnými tímami, dokonca môže predpovedať trhovú hodnotu hráčov. Interdisciplinárny výskum vedcov z nemeckej Konstanskej univerzity, z Inštitútu Maxa Plancka pre správanie zvierat a z portugalského Výskumného centra pre vedy o športe, zdravotníctve a ľudský rozvoj môže pomôcť trénerom futbalových tímov pri identifikácii talentu.
Vedci analyzovali päť zápasov, ktoré odohralo deväť tímov v rámci sezóny v nemeckej Bundeslige. Výskumníci si požičali nástroj zo štatistickej fyziky – smerové korelačné techniky, ktoré opisujú, aký podobný je vzájomný pohyb hráčov z hľadiska ich smerov. Následne vytvorili metriku HCS (vysoko korelované segmenty), ktorá odhaľuje, ako hráči hrajú spolu v rámci svojho družstva a proti súperovým hráčom. Štúdia bola zameraná viac na spoluprácu a koordináciu medzi hráčmi s cieľom odhaliť kolektívne stratégie spojené s výkonom tímu než na analýzu iba jednotlivých ukazovateľov výkonnosti, napríklad do akej miery či ako rýchlo hráč hrá.
Výsledky štúdie vedecky ukazujú, že kolektívne športy možno považovať za príklad kolektívneho správania sa ľudí a podľa toho sa dajú aj študovať, preto štúdia môže mať široké využitie pre vedeckú komunitu aj pre športové odvetvie.
Zo stránky campus.kn spracovala BP