V hroboch na Pyrenejskom polostrove sa našlo približne 4 000 vyrytých bridlicových doštičiek pripomínajúcich sovy – s dvoma vyrytými kruhmi pre oči a spodným obrysom tela – pochádzajúcich z medenej doby spred 5 500 až 4 750 rokov. Predpokladalo sa, že sovie plakety mohli mať rituálny význam a predstavovať božstvá alebo mŕtvych.
Vedci však túto interpretáciu prehodnotili: podľa článku v časopise Scientific Reports mohli byť plakety vyrobené mladými ľuďmi podľa miestnych druhov sov a mohli sa používať ako bábiky, hračky alebo amulety. Výskumníci hodnotili 100 plakiet podľa šiestich znakov: očí, chumáčov peria, vzorovaného peria, plochého tvárového disku, zobáka a krídel. Autori ich porovnali so 100 modernými obrázkami sov, ktoré nakreslili deti vo veku 4 až 13 rokov a zistili, že zobrazenia sa v mnohom podobajú.
Vedci si všimli dva malé otvory v hornej časti mnohých plakiet. Otvory boli nepraktické na to, aby sa cez ne prevliekla šnúra na zavesenie a chýbajú v nich typické stopy po opotrebovaní. Cez tieto otvory mohli byť skôr vložené perá, aby pripomínali chumáče na hlavách niektorých druhov sov, ako je napríklad myšiarka ušatá (Asio otus). Namiesto toho, aby ich vyrezávali remeselníci na použitie pri rituáloch, mnohé z plakiet vytvorili pravdepodobne deti a s ich rastúcimi zručnosťami sa čoraz viac podobali sovám.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP