Model života na Marse

Približne pred 3 až 4 miliardami rokov mohla na Marse existovať tekutá voda, teda aj život. Japonskí vedci modelovali tvorbu organických látok v tom období. Organická hmota zahŕňa zvyšky organizmov alebo produkty chemických reakcií. Pomer stabilných izotopov uhlíka (13C/12C) v hmote ukazuje na pôvod týchto stavebných prvkov života. Marťanské vozidlo Curiosity odhalilo, že organické látky v starých sedimentoch sú chudobné na 13C a pomery izotopov sa medzi vzorkami výrazne líšia. Príčina bola záhadou.

Foto UAESA/MBRSC/HopeMarsMission/EXI/AndreaLuck

Tím Shunga Koyamu z Tohoku University vyvinul model vývoja marťanskej atmosféry zameraný na formaldehyd (H2CO), ktorý môže vytvárať zložité organické zlúčeniny, ako sú cukry. Práve táto látka môže vysvetliť anomálie vzoriek z Curiosity. Ukázalo sa, že úbytok 13C je spôsobený fotodisociáciou CO2 slnečným UV žiarením, čo vedie k uprednostňovaniu jedného izotopu pred druhým. Pomer izotopov sa menil podľa atmosférického tlaku na Marse, podielu svetla odrážaného povrchom planéty, pomeru CO a CO2 a množstva vodíka uvoľneného sopečnou činnosťou. Tento model poskytuje možné vysvetlenie doteraz nevysvetliteľných zistení, napríklad prečo sa záhadne vyčerpal obsah 13C, objasňuje S. Koyama. Objav naznačuje, že formaldehyd prispel k tvorbe organickej hmoty na Marse, čo napovedá, že na planéte mohli vznikať biologicky dôležité molekuly, ako sú cukry a ribóza.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.