Predné a Zadné Meďodoly ležiace na pomedzí Vysokých a Belianskych Tatier sú známe aj ťažbou medenej rudy v minulosti. Počas slnečných dní je táto oblasť, patriaca medzi najkrajšie v Tatrách, doslova posiata množstvom nádherných kvetov.
Zadnými Meďodolmi vedie turisticky chodník, ktorý je zároveň aj náučným chodníkom. Začína od Tatranskej Javoriny a po prejdení osem a pol kilometra končí v Kopskom sedle. Na turistickom chodníku sa nachádza viacero informačných tabúľ, z ktorých sa môže turista dozvedieť nielen o flóre, ale aj faune a získať ešte ďalšie zaujímavé informácie z tejto oblasti Tatier.
Z Kopského sedla sa turistickým chodníkom vedúcim k bývalej Kežmarskej chate dá pokračovať ďalej cez Predné Meďodoly až k chate Plesnivec a od nej do Tatranskej Kotliny. Táto trasa vedie najčastejšie územím Belianskych Tatier, ktoré majú vzhľadom na svoje geologické podložie najbohatšiu kvetenu Tatier. Masív Belianskych Tatier je zložený z vápencov a dolomitov. Po prechádzaní turistickým chodníkom nás najmä v letnom období, ale aj na začiatku jesene upúta množstvo kvitnúcich rastlín, akoby sme boli v obrovskej horskej botanickej záhrade.
Klinček a kyprina
Nádherný zákonom chránený klinček pyšný alpský (Dianthus superbus subsp. alpestris) nás očaruje svojimi rozstrapkanými ružovými a voňavými kvetmi. Rastie pomerne hojne v Zadných Meďodoloch popri chodníku. Vo všeobecnosti sa vyskytuje na horských lúkach a pastvinách, nivách a suťových svahoch až do subalpínskeho stupňa. Veľmi podobný klinček pyšný pravý rastie aj na nížinách juhozápadného Slovenska v záhorskej časti.
Kyprine úzkolistej (Chamaenerion angustifolium) sa mimoriadne darí v oblasti Predných Meďodolov.
V podmienkach Slovenska a okolitých krajinách je kyprina typická skôr pre horské oblasti, ale napríklad v severnej Európe sa vyskytuje aj v nížinách. Označuje sa aj ako kráľovná horských lúk. Rastie tiež na Islande a dokonca až v Grónsku. Okrem toho, že je vynikajúca medonosná rastlina, je známa aj svojimi liečivými účinkami pri psychickom napätí a preťažení, úzkosti a aj nespavosti. Pôsobí proti zápalom v tráviacom ústrojenstve a má uplatnenie pri liečbe prostaty, pri problémoch s obličkami a močového mechúra. U východných národov je čaj z listov kypriny známy ako Ivanov čaj a nahrádza pravý čaj. V súčasnosti sa tiež veľmi rozšírila v Tatrách na miestach po vývratoch a stala sa novým fenoménom pre Vysoké Tatry.
Text a foto RNDr. Miroslav Kulfan, CSc.